Erişilebilirlik

Erdoğan: "Yardım Gemilerimiz Korunacaktır"


Erdoğan: "Yardım Gemilerimiz Korunacaktır"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gazze’ye bundan sonra gidecek yardım gemilerine Türk savaş gemilerinin eşlik edeceğini söyledi.

Reuter Haber Ajansı’nın haberine göre El Cezire Televizyonu’na konuşan Erdoğan şöyle dedi: “Şu anda Türk askeri gemileri şüphesiz ki, birinci derecede kendi gemilerini korumakla mükelleftir. Birinci derecede adım bu. Ve bizim oraya yapacağımız insani yardımlar vardır. Ve bu insani yardımlarımız Mavi Marmara'da olduğu gibi artık herhangi bir saldırıya uğramayacaktır'' dedi.

Türkiye, geçen yıl Mavi Marmara baskını sırasında dokuz Türk’ün öldürülmesinin ardından özür ve tazminat şartlarını yerine getirmeyen İsrail’e karşı bir dizi yaptırım kararı aldı. Türkiye, İsrail’le diplomatik ilişkilerini ikinci kâtip seviyesine düşürürken iki ülke arasında askeri alanda ticari ilişkiler ve işbirliği askıya alındı; Ankara, Akdeniz’de seyrüsefer serbestisini sağlayacaklarını açıkladı. Ancak Erdoğan’ın Gazze’ye ileride gidecek yardım gemilerinin de Türk Deniz Kuvvetleri tarafından korunacağını açıklaması Akdeniz’de tansiyonu daha da arttırması bekleniyor. Reuter Haber Ajansı’na göre, İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yigal Palmor, Erdoğan’ın açıklamasıyla ilgili yorum yapmayacağını söyledi.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu daha önce ilişkilerin bu duruma gelmesinin kendi tercihleri olmadığını söylemişti. Bugün İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak da gerginliği yumuşatmayı hedefleyen açıklamalarda bulunmuştu. Barak, Türkiye ve İsrail’in birbirine düşman olmayacağını, geçen yıl İsrail komandolarının Mavi Marmara gemisine baskın yapmasından sonra gerilen iki ülke ilişkilerinin düzeleceğini söyledi.

XS
SM
MD
LG