Erişilebilirlik

Erdoğan: ’Arakan İçin Tüm Ülkeler Elini Taşın Altına Koymalı’


Birleşmiş Milletler 72. Genel Kurulu çalışmaları için New York temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM 72. Genel Kurul Toplantısı kapsamında düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Rohingya Temas Grubu Toplantısına katıldı. Birleşmiş Milletler Genel Merkezinde düzenlenen toplantıda, Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.

Erdoğan, Arakanlı Müslümanlar yaşadıkları trajedi için başta bölge ülkeleri olmak üzere tüm ülkelerin elini taşın altına koymaları gerektiğini söyledi.

BM'nin de her zaman haksızlığa uğrayan mazlumların yanında olması gerektiğini savunan Erdoğan, başta bölgenim önde gelen ülkeleri olmak üzere nüfuz sahibi tüm ülkelerin, bu krizin sona erdirilmesi için elini taşın altına koyması gerektiğini vurguladı.

Terör örgütlerinin işine yarıyor’

Erdoğan, Türkiye’nin krizi sona erdirmeye yönelik çabalara her türlü desteği vermeye hazır olduğunu belirterek, "Çünkü çözümün gecikmesi veya geciktirilmesi, bölgedeki Müslümanların karşı karşıya kaldıkları mağduriyetleri istismar etmek isteyen terör örgütlerinin işine yaramaktadır. Bu çok daha büyük acıların ve yıkımların önünü açacak bir tehdittir" dedi.

'Arakanlı Müslümanların trajedisi beş yıldır sürüyor'

Erdoğan, bugün Myanmar'da Arakanlı Müslümanların karşı karşıya kaldığı insanlık dramının yeni bir gelişme olmadığını kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arakan eyaleti genelinde evlerini ve mülklerini kaybeden 120 bini aşkın Müslüman'ın başta idari başkent Sitre olmak üzere 5 yıldır çok zor şartlarda hayata tutunmaya çalıştığını ifade etti.

Arakanlı Müslümanların yaşadıkları kampların gerçekten içler acısı bir durumda olduğunu belirten Erdoğan, Arakanlı Müslümanların, 1978 ve 1991 insani krizlerinden çok daha büyük bir trajediyle karşı karşıya kaldığını söyledi.

Erdoğan, "Ülke olarak kimden gelirse gelsin ve ne adına yapılırsa yapılsın şiddeti asla kabul etmiyoruz. Myanmar güvenlik güçlerine karşı yapılan saldırıları lanetliyoruz. Fakat saldırıların sorumluluğunun bütün bir topluluğa mal edilmesi de aynı şekilde yanlıştır, hatalıdır. Maalesef olay sonrasında kolektif cezalandırmaya gidildiğini görüyoruz" diye konuştu.

‘BM’nin belirttiği gibi etnik temizlik kampanyası’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son birkaç hafta içinde 370 bin Müslüman Arakanlının bölgeyi terk edip, Bangladeş'e sığınmaya zorlandığına, Arakan eyaletinin kuzeyinde yer alan bazı ilçelerdeki toplam Müslüman nüfusun üçte ikisine yakınının ülkeyi terk ettiğine belirtti. Erdoğan, buralarda Müslümanlara ait evlerin ve köylerin yakıldığını, sahip olunan her şeyin talan edildiğini dile getirdi.

Erdoğan, bu durumun BM’nin de belirttiği gibi daha çok bir etnik temizlik kampanyasını andırdığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arakan eyaletindeki sorunların şiddetle çözülemeyeceğinin açık olduğunu belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

“Hiçbir ayrım yapmadan tüm sivillerin can ve mal güvenliğinin temini, Myanmar hükümetinin ve güvenlik güçlerinin en temel vazifesidir. Öncelikle insani yardımların erişimi önündeki engellerin kaldırılması gerekiyor. Yardımların ihtiyaç sahibi herkese ulaştırılması, yerlerinden edilen kişilerin emniyet içinde evlerine geri dönmelerinin sağlanması da büyük önem arz ediyor. Hak ihlallerine, sürgünlere, radikal grupların Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddet eylemlerine de son verilmesini istiyoruz. Myanmar'da bu temel başlıklardan bir an önce somut adımlar atılmasını bekliyoruz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Önlem alınmazsa tüm bölgenin istikrarı ve geleceği risk altındadır. Bu son kriz Sayın Kofi Annan'ın başkanlık ettiği 'Rakhine Danışma Komisyonunun' tavsiyelerinin bir an önce uygulanması gerektiğine işaret ediyor. Vatandaşlığı bulunmayan, seyahat özgürlüğünden yoksun, başta eğitim ve sağlık olmak üzere temel hizmetlere erişim imkanlarından mahrum Arakanlıların geleceğe umut içinde bakmalarını bekleyemeyiz” diye konuştu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Ian Kasırgası Florida’dan Tahliyeleri Başlattı - 26 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:23 0:00
XS
SM
MD
LG