Erişilebilirlik

Erdoğan: “Başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin zamanı geldi”


Erdoğan, Mor Efrem Süryani Kadim Ortodoks Kilisesi'nin açılış töreninde konuştu
Erdoğan, Mor Efrem Süryani Kadim Ortodoks Kilisesi'nin açılış töreninde konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da bir etkinlikte yaptığı konuşmada Türkiye’nin, İsrail-Hamas arasındaki çatışmanın durması için diplomatik çabasını sürdüreceğini belirtirken bölgede bağımsız bir Filistin devletinin zamanının geldiği mesajını da verdi.

Erdoğan, Mor Efrem Süryani Kadim Ortodoks Kilisesi'nin açılış töreninde konuştu.

Konuşmasında Hamas’ın İsrail’e saldırısıyla başlayan ve yüzlerce kişinin yaşamını yitirdiği çatışmalara da değinen Erdoğan, “Bölgemizdeki sorunların temelinde Filistin meselesi bulunuyor. Mesele çözülmedikçe bölge barışa hasret kalacaktır. İki devletli çözümün muhafazası önemlidir. 67 sınırları temelinde başkenti Kudüs olan Filistin devleti ertelenemez ihtiyaçtır" dedi.

Cumhurbaşkanı, “Kundaktaki bebelerin ölümü ve acı çekilmesi yürekleri yakıyor. Türkiye çatışmaların bir an önce durması, gerilimin düşmesi için elinden geleni yapmaya hazırdır. Sükunetin tekrar tesisi için diplomasi çalışmalarını devam ettirmekte kararlıyız” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Cumartesi günü katıldığı bir etkinlikte de iki tarafa da itidalli olması çağrısı yapmıştı.

Çatışmaların başlamasından bu yana Dışişleri Bakanı Hakan Fidan bölgedeki bazı ülkelerin dışişleri bakanları ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'la telefonda görüştü.

Türkiye çatışmaların durması için arabulucu olamaya hazır olduğunun mesajını veriyor.

Forum

STÜDYO VOA

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Barzani Washington’da – 26 Şubat
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG