Erişilebilirlik

Erdoğan ve Biden Gazze'deki gelişmeleri değerlendirdi


Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Biden telefonda görüştü. Liderlerin görüşmede Gazze, Türk-Amerikan ilişkileri, İsveç'in NATO’ya üyelik süreci ve F-16 konusunu ele aldıkları bildirildi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Biden telefonda görüştü. Liderlerin görüşmede Gazze, Türk-Amerikan ilişkileri, İsveç'in NATO’ya üyelik süreci ve F-16 konusunu ele aldıkları bildirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden telefonda görüştü. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, iki lider "İsveç'in en kısa zamanda NATO'ya üye olmasının önemi dahil NATO İttifakı'nın güçlendirilmesini ve Türkiye'nin NATO'da birlikte işlerliğinin güçlendirilmesini" ele aldı.

Görüşmeye ilişkin Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, iki liderin Washington'da Temmuz ayında yapılacak NATO Zirvesi'ne kadar yakın temasta kalma konusunda anlaştığı belirtildi.

Açıklamada, "Başkan Biden'ın Yunanistan ve Türkiye ilişkilerinde son dönemde atılan yapıcı adımlara desteğini ifade ettiği kaydedildi.

İki liderin Gazze'deki savaşı görüştüğü ve Başkan Biden'ın "İsrail'in kendini savunma hakkına desteğini yinelediği" ifade edildi.

Başkan Biden ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gazze'ye insani yardım ve sivillerin korunmasını ele aldıkları da belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın açıklamasına göre iki lider görüşmede “İsrail’in Gazze başta olmak üzere Filistin topraklarına yönelik saldırıları, Türkiye-ABD ikili ilişkileri, İsveç’in NATO’ya üyelik süreci ile küresel ve bölgesel meseleleri” ele aldı. Cumhurbaşkanlığı açıklamasına göre Erdoğan ve Biden, F-16 savaş uçaklarının Türkiye'ye satışı meselesini de konuştu.

Erdoğan'ın Biden'a, Amerika'nın Gazze'de kalıcı ateşkesi sağlamak için tarihi bir sorumluluğu olduğunu aktardığı bildirilen açıklamaya göre, “Gazze’de yaşanan insanlık dramına bir an önce dur denilmesi gerektiğini” kaydeden Erdoğan, İsrail'in Gazze'deki saldırıları derinleştirmesi ve uzatmasının olumsuz bölgesel ve küresel sonuçları olabileceğini ifade etti.

Erdoğan ayrıca görüşmede İsrail-Filistin meselesinin çözümüne ilişkin önerilerini de Biden'a iletti ve “Türkiye’nin önerdiği garantörlük mekanizmasının kurulması, verilen sözlerin tutulması ve 1967 sınırları temelinde bağımsız, egemen, toprak bütünlüğüne sahip, başkenti Kudüs olan Filistin Devleti’nin kurulmasının en makul ve kalıcı çözüm olduğunu” söyledi.

“ABD’nin İsrail’e yönelik kayıtsız şartsız desteğini çekmesinin ateşkesi hızlı bir şekilde sağlayabileceğini” kaydeden Erdoğan, ateşkes çağrılarının hem dünya hem de Amerikan kamuoyu tarafından daha yüksek sesle dile getirildiğini vurguladı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby de Perşembe günkü brifinginde Başkan Biden ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın NATO ve İsveç'in ittifaka katılım başvurusuyla ilgili konuştuklarını söyledi.

Kirby, gazetecilere yaptığı açıklamada, “F-16 savaş uçaklarının modernizasyonu meselesi Erdoğan-Biden görüşmesinde gündeme geldiyse buna şaşırmam” ifadelerini kullandı.

Kirby, “Başkan Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşmeye vakit ayırmasını memnuniyetle karşıladı. Elbette Ortadoğu’da İsrail ve Hamas arasında olanlar dahil geniş kapsamlı meseleler üzerine konuştular. NATO ve İsveç’in üyeliğini ele aldılar” dedi.

Forum

STÜDYO VOA

IMF Avrupa Dairesi Direktörü Kammer: “Türkiye’deki ekonomik programı destekliyoruz” – 19 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:51 0:00
XS
SM
MD
LG