Erişilebilirlik

Erdoğan Çin Devlet Başkanı Xi ile Görüştü


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan’da yapılan Şanghay İşbirliği Teşkilatı toplantısı çerçevesinde bugün Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'le görüştü.

Görüşmeye ilişkin açıklama yapılmazken, Erdoğan’ın bugün ayrıca toplantı kapsamında Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’le biraraya gelmesi bekleniyor.

Bu arada, COVID-19 salgınından bu yana ilk yurtdışı seyahatini yapan Çin Cumhurbaşkanı Xi, dün akşamki liderler yemeğine katılmadı.

Reuters haber ajansı, bir Özbek hükümet kaynağının Xi'nin akşam yemeğine katılmadığını doğruladığını ve Çin heyetinin COVID-19 politikasını neden olarak gösterdiğini bildirdi.

Sosyal medyada dün akşam resmi hesaplardan da paylaşılan ve Erdoğan’ın zirveye katılan liderlerle yemekli bir masa etrafında konuşurken görüldüğü fotoğrafta da Çin Cumhurbaşkanı'nın bulunmaması dikkati çekti.


Erdoğan Hindistan Başbakanı Modi ile de görüştü

Erdoğan zirve kapsamında Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile de biraraya geldi.

Modi'nin ofisinin Twitter'da yaptığı açıklamada ''İki lider farklı sektörlerde ikili ilişkileri derinleştirmenin yollarını görüştü'' denildi.

Reuters haber ajansına göre görüşme, Hindistan Dışişleri Bakanlığı'nca paylaşılan Modi'nin resmi takviminde yer almıyordu.

Bakanlığın Twitter açıklamasında iki liderin ayrıca ticaret alanındaki son kazanımları takdir ettikleri ve bölgesel ve küresel gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulundukları belirtildi.


İki ülke ilişkileri Erdoğan'ın iki yıl önce Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu Keşmir konusundaki açıklamalarından etkilenmişti.

2020'nin başında Erdoğan'ın Pakistan ziyaretinde Keşmir'deki durumun kötüleştiği yorumunu yapmasının ardından Hindistan hükümeti Türk Büyükelçisini görüşmeye çağırmıştı. Erdoğan'ın yorumları, Modi hükümetinin 2019'da bölgenin özerklik statüsünü kaldırarak federal yönetime bağlamasının ardından gelmişti.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin tahıl tedarikini etkilemesinin ardından Türkiye, Hindistan'dan daha fazla tahıl almaya başlamıştı. Türkiye Hindistan'dan pirinç de ithal ediyor.

Hem Erdoğan hem de Modi, Rusya'nın Şubat ayındaki Ukrayna işgalinden bu yana Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'le iletişim kanallarını açık tutan liderlerden.

Modi'nin de zirvede Putin'le biraraya gelerek ticaret ve diğer konuları ele alması bekleniyor.

Zirvede kimler var?

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev'in ev sahipliğinde bu sabah başlayan Şanghay İşbirliği Teşkilatının toplantısına, örgüte üye Rusya Cumhurbaşkanı Putin, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, Hindistan Başbakanı Narendra Modi, gözlemci ülkeler Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Moğolistan Cumhurbaşkanı Ukhnaa Khurelsukh, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve davetli liderler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Serdar Berdimuhammedov ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev katılıyor.

“Semerkant deklarasyonu” imzalanacak

Toplantı çerçevesinde, örgütün faaliyetlerinin geliştirilmesi, bölgesel ticaret hacminin arttırılması, sanayi ve ulaştırma alanlarında karşılıklı işbirliklerinin geliştirilmesi ve yeşil ekonomi, inovasyon, dijital teknolojiler, lojistik, tarım, tıp ve diğer alanlardaki ortak proje ve faaliyetleri kapsayan 30'a yakın belgenin kabul edilmesi öngörülüyor.

Zirvenin sonunda üye ülkelerin en önemli bölgesel ve küresel sorunlara ilişkin somut tutumlarını içeren ve örgüt ülkeleri arasındaki karşılıklı işbirliğinin geliştirilmesi, bölgesel istikrar, güvenlik ve sürdürülebilir ekonomik kalkınmanın daha da iyileştirilmesi, ulaşım koridorlarının iyileştirilmesi ve kültürel ilişkilerin derinleştirilmesine yönelik ortak yaklaşımları yansıtan zirve sonuçlarına ilişkin Semerkant Deklarasyonu imzalanacak.

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG