Erişilebilirlik

Erdoğan Çin Cumhurbaşkanı Xi ile Telefonda Görüştü


Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’le telefon görüşmesi yaptı. İki lider; ticaret, yatırım, enerji ve sağlık gibi konularda görüş alışverişinde bulundu.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından telefon görüşmesine ilişkin yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, bu yılın Türkiye’yle Çin arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 50'nci yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, bu önemli yıl dönümlerini iki ülke arasındaki köklü dostluğa yakışır bir şekilde kutlamak istediklerini ifade etti. İki ülke arasında bölgesel ve küresel ekonominin ve diplomasinin bütün alanlarında geniş bir iş birliği potansiyeli olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üst Düzeyli Ortak Çalışma Grubu'nun iki ülke arasındaki iş birliğine büyük ivme kazandıracağını vurguladı. Görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Uygur Türklerinin Çin'in eşit vatandaşları olarak refah, özgürlük ve huzur içinde yaşamalarının Türkiye açısından önemine dikkati çektiği, Türkiye'nin Çin'in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne olan saygısını dile getirdiği kaydedildi” denildi.

Bu yıl Mart ayı sonunda Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi de Türkiye’ye bir ziyarette bulunmuş ve ilişkilerin 50. yılında işbirliğinin geliştirilmesi konularını Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla görüşmüştü.

Öte yandan Çin'in Uygur Türkleri’ne dünya genelinde tepki gören uygulamaları konusunda Türkiye de zaman zaman farklı tepkiler gösteriyor.

Erdoğan, 8 Nisan 2012’de bölgeye giderek Şincan’a bir ziyarette bulunmuştu. 2019 yılında Türkiye’den bir heyetin bölgeye giderek incelemelerde bulunacağı belirtilmişti, ancak bugüne kadar bu ziyaret gerçekleşmedi.

STÜDYO VOA

ABD Maliye Bakanı Yellen'dan İran'a yeni yaptırım sinyali – 16 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG