Erişilebilirlik

Erdoğan'dan bir kez daha Esat'la görüşme sinyali: “Her an davetimiz olabilir, görüşmenin Türkiye’de olması için Putin’in yaklaşımları var”


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Almanya’dan dönüş uçağında gazetecilerin sorularını yanıtladı. (ARŞİV)
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Almanya’dan dönüş uçağında gazetecilerin sorularını yanıtladı. (ARŞİV)

Son iki haftadır Suriye’ye karşı olumlu mesajlar veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün bir kez daha Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esat’la görüşebileceği yönünde açıklama yaptı.

Türk milli takımının Hollanda’ya 2-1 kaybettiği Avrupa Şampiyonası Çeyrek Final maçını eşi Emine Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan’la birlikte Berlin Olimpiyat Stadyumu’nda izleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya’dan dönüş uçağında gazetecilerin hem şampiyona hem de dış politikayla ilgili sorularını yanıtladı.

Erdoğan, “Şu anda Suriye'den 3 milyonu aşan mülteci ülkemizde. Şimdi öyle bir noktaya geldik ki, Beşar Esed şu anda Türkiye ile ilişkileri düzeltme noktasında bir adım attığı anda biz de ona karşı o yaklaşımı gösteririz. Çünkü biz dün Suriye ile düşman değildik ki biz Esed ile ailece görüşüyorduk. Biz davetimizi yapacağız. İnşallah bu davetle birlikte de Türkiye-Suriye ilişkilerini geçmişte olduğu gibi aynı noktaya getirelim istiyoruz. Davetimiz her an olabilir. Türkiye’de görüşme olması konusunda ise Sayın Putin'in yaklaşımları var. Irak Başbakanı’nın bu konuda yaklaşımları var. Biz her yerde arabuluculuktan bahsediyoruz da sınırımızdakiyle, komşumuzla niye olmasın?” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’dan CHP’ye “kışkırtıcılık” suçlaması

Suriye ile yeni bir süreç arefesinde Türkiye’de çıkan “provokatif” olaylarda “siyasi mikser” olduğu değerlendirmesinde bulunan Cumhurbaşkanı, CHP’yi de bu olaylar hakkındaki tutumu nedeniyle eleştirirken şunları söyledi:

“Muhakkak ortada bir mikser var. Yani bu tür olaylarda bir siyasi mikserin olmaması mümkün değil. Onlar ne kadar bu işi karıştırmaya gayret ederlerse etsinler zaten biz güçlü bir devlet olarak bunlara gereken tokadı anında attık. Bundan sonra da atmaya devam ederiz. Türkiye'nin gücü sayesinde nasıl ki PKK’yı, PYD’yi, KCK'yı, FETÖ'yü çökerttiysek, aynı şekilde bunları da çökertiriz. Ama yeter ki bizim içimizdeki siyasetçiler bu noktada akıllı hareket etsin. Artık biliyorsunuz ana muhalefet diye bir şey kalmadı. Bu muhalefet sürekli kışkırtıcılık yapmaya devam ediyor, rahat durmuyor. Hala kalkıyor, mültecilerle uğraşıyor.”

“İsrail çatışmaları bölgeye yayma niyetinden vazgeçmelidir”

İsrail’e dönük eleştirilerini de sürdüren Erdoğan, her ne kadar MOSSAD Başkanı’nın Katar’ın başkenti Doha’da Hamas yetkilileri ile yaptıkları görüşmelerin iyi gittiği bilgisini paylaşsa da insanlık dışı saldırıların sona ermesi için başta ABD ve Batılı ülkelerin İsrail’e verdiği destekten vazgeçmesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı, “Doha’dan isabetli bir haber gelebilir. Ama bütün mesele Netanyahu’nun tavırları. İsrail bu caniliği, bu vahşeti daha fazla sürdürmemeli. Bu konuda uluslararası toplumun ve özellikle Batılı ülkelerin İsrail’e yönelik baskılarını artırması şarttır. Bugüne kadar saldırıda direten, katliamları sürdüren İsrail’dir. İnsan haklarını ve uluslararası hukuku ayaklar altına alan İsrail’dir. Şimdi kalkmış çatışmaları bölgeye yaymak, kendilerini rahatlatmak için Lübnan’ı tehdit ediyorlar. İsrail çatışmaları bölgeye yayma niyetinden vazgeçmelidir. ABD başta olmak üzere Batılı ülkeler, bu noktada İsrail’e verdikleri destekten vazgeçmelidir” dedi.

“Yeni dönemde de müttefikimiz İngiltere ile ilişkilerimizi her alanda geliştirmeye devam edeceğiz

“Azeri kökenli bir Türk” olduğu halde Kürtçe’yi de konuşan İran’ın yeni Cumhurbaşkanı Mesut Pezeşkiyan’ı en kısa sürede tebrik edeceğini belirten Erdoğan, Türkiye’ye döner dönmez İngiltere’nin yeni Başbakanı Keir Starmer’i de arayacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı, “(Starmer) Avrupa Birliği'nden ayrılmış bir ülke olarak tekrar katılmayı düşünmediğini söylüyor. Yapacağımız görüşmede ‘Bundan sonra Türkiye-İngiltere ilişkilerini nereye vardırırız?’ bunları da konuşacağız. Türkiye ile İngiltere ikili ilişkileri son derece köklüdür. Yeni dönemde de müttefikimiz İngiltere ile ilişkilerimizi her alanda geliştirmeye devam edeceğiz. Önümüzde önemli gündem başlıkları var bunları ele alarak ilişkilerimizdeki olumlu seyri ilerletmek niyetindeyiz” diye konuştu.

“UEFA’nın Merih’e verdiği 2 maç men cezası şampiyonaya ciddi manada gölge düşürdü”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avusturya maçında “bozkurt” işareti yapan Merih Demiral’a iki maç ceza veren UEFA’nın Avrupa Şampiyonası’na gölge düşürdüğünü söyledi.

Erdoğan, “UEFA’nın Merih’e verdiği 2 maç men cezası, açık söylemek gerekirse şampiyonaya ciddi manada gölge düşürdü. Bunun izahı mümkün değil, tamamen siyasi bir karar. Bu karar vicdanları karartmıştır. Batı'nın bugüne kadar zihniyet itibarıyla bize yaklaşımı hiçbir zaman değişmemiş, aynı şekilde de devam etmektedir. Merih Demiral’a verdikleri ceza, adeta ilk andan itibaren kararı verilmiş olan bir ceza. Arka arkaya atılan gollerin heyecanı içerisinde bizim efsanelerimizde yer alan bozkurt işaretini yapan Merih’e verilen bu ceza, Merih’in şahsına değildir. Aslında Türkiye'nin millet olarak yapısına dönük verilmiş olan bir cezadır” dedi.

TFF Genel Kurulu için üstü kapalı mesaj: “Batı’da kalıcı kadrolarla başarı yakaladılar”

Cumhurbaşkanı Hollanda maçında değişikliklerde geç kaldığı için eleştirilen milli takım teknik direktörü Vincenzo Montella’ya sahip çıkarken 18 Temmuz’da yapılan Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Genel Kurulu’nda yeniden aday olan TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi’ye de dolaylı destek verdi.

Erdoğan, “Maçın sonunda gerek Montella gerekse bütün futbolcularımızla, Federasyon Başkanımız’la birlikte görüşme fırsatımız oldu. ‘Artık dünya şampiyonası ve bundan sonraki UEFA şampiyonasına hedef büyüterek yürüyeceğiz’ dedik. Önemli olan iki husus var. Bir tepeden tırnağa federasyonun yapısı, iki teknik kadroların kalıcılığı… Dikkat edin Batı’ya veya dünyadaki işleyişe, çorap söküğü gibi bir taraftan ör bir taraftan sökülsün, böyle bir şey yok. Yani oturtacaksan bir yapıyı, kalıcılığı çok önemli. Yönetim kadrolarını kalıcı kılmak suretiyle atılacak adımlardan ben netice alınabileceğine inanıyorum. Yoksa durmadan değiştir, tekrar getir. Bugüne kadar öyle olmadı mı? Hep değişti. Teknik kadrolar öyle değişti. Federasyon da aynı şeyleri yaşadı. Öyle olmaz. Yani Batı’da veya dünyada başarıyı yakalayanlar hep o kalıcı kadrolarla yakaladılar” dedi.

Forum

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur duruşma talebine ret – 24 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG