Erişilebilirlik

Erdoğan'dan New York'ta yeni anayasa mesajı


Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulu toplantılarına katılmak üzere New York'ta.
Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulu toplantılarına katılmak üzere New York'ta.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na katılmak üzere geldiği New York’ta temaslarına devam ediyor. Erdoğan bugün de ikili görüşmeleri sürdürdü. Erdoğan, Türkiye'de yeni bir anayasa hazırlanması konusunda mesajlar verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sabah saatlerinde Türkevi binasında bazı ABD’li düşünce kuruluşlarının temsilcileriyle yuvarlak masa toplantısına katıldı. Erdoğan burada yaptığı konuşmada, “Türkiye Vizyonu” na atıfta bulundu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzüncü yılında vizyonun temellerinden birini de dış politikanın oluşturduğunu söyledi.

Erdoğan konuşmasında “Dış politikamız, küresel ve bölgesel sorunların çözümünü, yakın bölgemizde barış, istikrar ve refah kuşağı tesis etmeyi, uluslararası sistemin adaletsizliklerini gidermeyi hedefliyor. Cumhuriyetimizin ikinci asrına güçlü ve öz güvenli şekilde girmekte olduğumuzun birçok emaresi mevcut. Bölgesel ve küresel krizlerde üstlendiğimiz kritik rollerle arabuluculuk alanındaki konumumuzu pekiştirdik” dedi ve Türkiye’nin Rusya ve Ukrayna arasındaki Tahıl Koridoru Anlaşması’ndaki rolüne değindi. Erdoğan bu konuda da “Birleşmiş Milletlerle işbirliği içinde hayata geçirdiğimiz Karadeniz Girişimi, 33 milyon ton tahılın boğazlardan sevkiyatını sağlayarak gıda krizinin kötüleşmesine engel oldu. Esir takasları ve İstanbul süreciyle savaş ortamında bile tarafları bir araya getirmeyi başardık. Rusya ile Ukrayna arasında adil ve kalıcı bir barışın tesisi için diyalog ve diplomasiye öncelik vermeyi sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.

Erdoğan bu toplantısının ardından her yıl düzenlenen Concordia Zirvesi’ne katıldı ve burada soruları yanıtladı. Erdoğan dünyanın her yerinden konuşmacı ve katılımcıların bulunduğu zirvede Türkiye’nin yaşadığı deprem felaketi sonrası yapılan çalışmalara değindi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York temasları çerçevesinde ilk iki günde çok sayıda ikili görüşme yaptı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York temasları çerçevesinde ilk iki günde çok sayıda ikili görüşme yaptı.

Anayasa konusunda mesajlar

Erdoğan zirvede yaptığı konuşmada da Türkiye’de yeni anayasa hazırlanmasına ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Eğer parlamentoda grubu olanlar, bu çağrımıza onlar da olumlu cevap verecek olurlarsa o zaman beraber, birlikte bu Anayasa'yı değiştirmeyi başarırız. Böylece tüm parlamento bu anayasa değişikliğini başarıyla gerçekleştirmiş oluruz. Bu çağrımı yaptım, yapıyorum, yapmaya devam edeceğim. Bu çünkü bizim ortak meselemiz, bunu da birlikte çözmemiz lazım” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin kendi yaşadığı deprem felaketi sonrası Libya ve Fas’ta yaşanan doğal afetler konusunda yardımcı olmaya hazır olduğunu da dile getirdi. Erdoğan, Türkiye’nin Libya’ya yaptığı yardımları aktardı Fas’tan şu ana kadar bir talep gelmediğini gelmesi halinde yardımda bulunmaya hazır olunduğunu ifade etti.

Erdoğan ayrıca ikili temasları çerçevesinde de Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun’la görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’le de Türkevi’nde biraraya geldi.

  • 16x9 Image

    Mehmet Sümer

    Mehmet Sümer, CNN Türk, Haber Türk ve TRT kanallarında haber spikeri, dış haberler muhabiri ve savaş muhabiri olarak çalıştı. TRT Bağdat Temsilciliği ve New York Temsilciliği görevlerinde bulundu. Irak, Ukrayna, Mısır ve Suriye iç savaş ve karışıklıkları başta olmak üzere dünyanın birçok noktasından canlı yayınlar, haber ve röportajlar yaptı. 2016 Aralık ayından bu yana Amerika'nın Sesi kadrosunda görev yapıyor.

Forum

STÜDYO VOA

Gizli Servis hedefte – 15 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:29 0:00
XS
SM
MD
LG