Erişilebilirlik

Erdoğan: "Hatay’ı Sıfırdan İnşa Edeceğiz"


Kahramanmaraş merkezli depremler Türkiye’de siyasetin gündemini belirlemeyi sürdürüyor. Depremin üçüncü haftasına girilirken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhur İttifakı’ndaki ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile Hatay’a giderken, İyi Parti lideri Meral Akşener ise Diyarbakır’da temaslarda bulundu.

Erdoğan Yine 1 Yıl Süre İstedi: ‘Hatay’ı Sıfırdan İnşa Edeceğiz”
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:09 0:00

Hatay Afet Koordinasyon Merkezi’nde konuşan Erdoğan, Türkiye’nin “asrın felaketinden asrın dayanışması” ile kurtulacağını belirtirken, Mart ayında 199 bin 739 konutun inşasına başlanacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı, “Gelirken Devlet (Bahçeli) Bey’le de konuşuyorduk, ‘Biz buraları sıfırdan yapalım’ diye. Antakya’yı, Arsuz’u, İskenderun’u sıfırdan inşa edeceğiz. Asgari bize bir yıl müsaade edin. Çevre Şehiriclik Bakanlığı çalışmalarına başladı. Zemin etütleri hızla devam ediyor. ‘Hatay için hemen şimdi' diyerek başlattığımız acil eylem planı çerçevesinde Hatay'ı tüm renkleriyle yeniden ihya edeceğiz. Hatay Meclis Binamız başta olmak üzere, yıkılan medeniyet değerlerimizi aslına uygun şekilde tekrar yapacak, zarar görenleri de restore edeceğiz. Hatay’ın demografik yapısının değiştirilmesi gibi dedikodulara iltifat etmeyin. Hatay’ın demografik yapısının değiştirilmesine kimsenin gücü yetmez” dedi.

“100 milyar liralık bütçeyi Hazine’den tahsis ettik”

Her ne kadar seçimin ertelenmesine yönelik görüşler olsa bu konuda bugüne kadar hiçbir değerlendirmede bulunmayan Erdoğan’ın Hatay’da yaptığı açıklamalarda hükümetinin deprem bölgesi için verdiği destekleri ayrıntılı olarak açıklaması, seçimin zamanında yapılacağının işareti olarak yorumlandı.

Cumhurbaşkanı, “100 milyar liralık bir bütçeyi Hazine’den tahsis ettik. Türkiye Tek Yürek Kampanyası'na Merkez Bankamız 30 milyar lira, Ziraat Bankası 20 milyar lira bağışta bulundu. Depremlerden etkilenen 11 ilimizdeki TOKİ taksit ödemelerini 3 ay süreyle erteledik. Ağır hasar gören il ve ilçelerde yaşayanların kredi borçları 6 ay, bölgedeki diğer yerlerdeyse 1 ay erteleniyor. Kamu bankalarımız, depremde vefat eden vatandaşlarımızın kredi borçlarını siliyor. İşyerleri, işletmeleri zarar gören 150 bin esnafımızın Halk Bankası'ndan kullandıkları Hazine destekli kredi ödemelerini 6 ay süreyle erteledik. Ağır yıkımın yaşandığı bölgedeki 152 belediyemizin İller Bankasına olan kredi ödemelerini 3 ay erteledik. Depremin ülke genelindeki ekonomik faaliyetlere olumsuz etkisini önlemek amacıyla 250 milyarlık Kredi Garanti Fonu paketini 350 milyar liraya yükselttik. Depremde zarar gören çiftçilerimize, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi'den kullandıkları Hazine destekli kredilerini 1 yıl tehir etme imkanı getirdik” dedi.

Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na ‘yalancılık’ suçlaması

Erdoğan, depremin ilk günlerinde Ankara Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin Hatay havalimanının onarılması faaliyetlerine katıldığını söyleyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na da tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı, “Bu tür yalanları söylemeyi devam ediyor. Haddini bil. Bu senin işin değil. Anlamazsın böyle işlerden. Bugüne kadar hep sustum, sustum, sustum. Dürüst ol, bir gün de dürüst olduğunu görelim. Ama maalesef böyle dürüstlük yok. Bizzat Hatay'a geldiğim gün Genel Başkan Vekilimi (Binali Yıldırım) oraya (Hatay havalimanına) gönderdim. Oranın yapılması döneminde zaten Binali Bey bakandı, orada ne olup bittiğini biliyor. Belediyenin gelip de imar etme gibi bir şey yok. Yalan bunlarda dizboyu. İGM, İstanbul Havalimanı ortaklarından Kalyon İnşaat orayı beş günde eline aldı, bitirip yaptı. Milletimize teslim etti. İşin aslı bu” dedi.

Akşener: “Erdoğan'a sesleniyorum, üniversite öğrencilerinin üniversitede eğitim görmelerinin önünü açın”

Diyarbakır’da depremzedelerle biraraya geldikten sonra açıklamalarda bulunan Meral Akşener ise üniversitelerdeki eğitimin yüz yüze yapılması gerektiğini söylerken Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarının aileler için uygun olmadığının altını çizdi.

İyi Parti lideri, “Bizim aile mahremiyetimize 6 kişilik 10 kişilik yurt odasına sığdırmak doğru değildir. Erkek kız yurdu ayrıdır. Böyle bir şey olamaz. KYK yurtlarındaki aileler kalamaz zaten kalmıyorlar. Aile mahremiyetine uygun değildir. Depremzedelerin KYK yurtlarına yerleştirilmesinden vazgeçilmesi lazım. Üniversitelere olan alerjiyi de anlamadım. YÖK Başkanı bir talimat verdi, ‘asla yüz yüze eğitim olmayacak’. Sayın Erdoğan'a sesleniyorum, ‘derhal bu karardan vazgeçin üniversite öğrencilerinin üniversitede eğitim görmelerinin önünü açın’. Seçilmişlerin karşısında atanmışların talimatlarından bıktık” dedi.

Akşener, bir gazetecinin sorusu üzerine seçimlerin zamanında yapılacağını ifade etti.

AFAD Başkanı: “Can kaybı 41 bin 156’ya yükseldi, 864 bin aileye nakdi yardım yapıldı”

Bu arada depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 41 bin 156’ya yükseldi.

AFAD Başkanı Yunus Sezer, “300 bine yakın çadır bölgeye ulaşmış durumda 2 ay içerisinde 100 bin konteyner kurulması çalışması var. Sevkiyatlarımız devam ediyor. 7 bine yakını şu an kurulmuş durumda. Maalesef 41 bin 156 insanımız hayatını kaybetti. Arama kurtarma çalışmalarına 35 bin 250 personelimiz destek verdi. 15 binada arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. 392 bin 287 kişinin tahliyesi gerçekleşti. Bizim merkezlerimize uğramadan ise toplamda 485 bin kişi tahliye edilmiş durumda. 11 ilde 1 milyona yakın binada hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Nakdi yardım konusunda ise 864 bin aileye gerekli ödemeler yapılmış durumda. Kira ve taşıma yardımlarında da başvuruları almaya devam ediyoruz. 512 bine yakın başvuru söz konusu” dedi.

STÜDYO VOA

ABD’de Siber Pazartesi’nin 10 milyar dolarlı Kara Cuma rekorunu kırması bekleniyor – 27 Kasım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG