Erişilebilirlik

Erdoğan’ın Almanya Ziyaretinin Gündemi Yoğun


Berlin’i son kez 2012’de ziyaret eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın iki günlük Almanya temaslarında ikili ilişkiler, AB üyeliği, Suriye krizi dahil uluslararası konular gündemde

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın iki günlük Berlin ziyareti başladı. Akşam saatlerinde Berlin'e hareket eden Erdoğan'ın resmi temaslarını yarın gerçekleştirmesi planlanıyor. Geçen hafta beş yıl aradan sonra Brüksel'i ziyaret eden Başbakan Erdoğan, Berlin’i ise son kez 2012’de ziyaret etmişti. Başbakan Angela Merkel ise en son geçen yıl Şubat ayında Ankara’ya resmi bir ziyarette bulunmuştu.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:12 0:00
Linki indirmek için

Merkel'in davetlisi olarak Berlin'de temaslarda bulunacak olan Erdoğan Alman mevkidaşı ile Salı öğle saatlerinde Başbakanlık binası Bundeskanzleramt’da görüşecek. İki liderin buluşmasında Almanya - Türkiye arasındaki ikili ilişkilerle, başta Suriye olmak üzere uluslararası konuların gündeme gelmesi bekleniyor. Berlin’deki Türk diplomatlar görüşmenin ana gündem maddesinin Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelik müzakereleri olacağından yola çıkıyor. Başbakanın, bu yıl içinde yeni fasıllar açılması konusunda Merkel'den destek isteyeceği belirtiliyor. Başbakan, geçen Aralık ayında kurulan koalisyonda Merkel'in yardımcılığını üstlenen Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Sigmar Gabriel ve Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier'le de görüşecek. Steinmeier’in Türkiye’nin AB üyeliğine destek verdiği biliniyor.

Erdoğan, Almanya’daki Türklere seslenecek

Başbakan Erdoğan’ın Merkel’le yapacağı ortak basın toplantısının yanı sıra, ülkenin en etkin düşünce kuruluşlarından ‘Alman Dış Politika Cemiyeti'nde ve AKP’ye yakın Avrupalı Türk Demokratlar Birliği tarafından 3500 kişilik bir salonda planlanan vatandaşla buluşma toplantısında Gezi protestoları ve 17 Aralık yolsuzluk operasyonları ile bağlantılı yaşanan siyasi gelişmelere ilişkin açıklamalar yapması bekleniyor.

Alman medyasında Gezi olaylarının yanlış aktarıldığını ve 17 Aralık operasyonlarının da tek taraflı olarak yorumlandığını öne süren Türk-Alman Sanayi ve Ticaret Odası Kurucu Başkanı Engin Koyuncu, Almanya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin çok sağlam olduğunu ve bu gibi dönemlerde yaşanan gerilimleri rahatlıkla atlatabileceğini, Başbakan Erdoğan’ın da Berlin’de bu yönde mesaj vereceğini tahmin ettiğini belirtiyor.
Sol Parti’den Federal Parlamento milletvekili olan Azize Tank ise Alman siyasetinde ve basınında Türkiye’deki sorunlarla ilgili yapılan eleştirilerin kısmen doğru olduğunu, ancak buna rağmen AB sürecine devam edilmesi gerektiğini, bunun ülkenin demokratikleşmesi açısından alternatifi bulunmadığını söylüyor.

Göstericiler de Erdoğan’ı bekliyor

Öte yandan Berlin polisi Erdoğan ziyareti boyunca özel güvenlik önlemleri alacak. Çeşitli örgütler Salı günü Erdoğan’ı protesto etmek için kentin dünya çapında tanınan simgesi Brandenburg Kapısı’nda kitlesel bir miting düzenliyor. ‘Özgürlük, Eşitlik ve Demokrasi için Erdoğan’ı protesto ediyoruz’ sloganıyla Berlin Alevi Toplumu-Cemevi’nin organize ettiği mitinge Almanya’nın bir çok kentinden binlerce göstericinin gelmesi bekleniyor.
XS
SM
MD
LG