Erişilebilirlik

Erdoğan Katar’da: “Netanyahu siyasi ömrünü uzatmak uğruna bölgeyi tehlikeye atıyor”


Cumhurbaşkanı Erdoğan dün Doha'da Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile görüşmüştü - 4 Aralık 2023
Cumhurbaşkanı Erdoğan dün Doha'da Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile görüşmüştü - 4 Aralık 2023

Katar’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail hükümetini, Gazze’deki saldırıları nedeniyle bir kez daha eleştirdi. Erdoğan, İsrail’in işlediği suçların yanına kar kalmaması gerektiğini söyleyerek, “Netanyahu siyasi ömrünü uzatmak uğruna bölgeyi tehlikeye atıyor” dedi.

Erdoğan, Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen Körfez İşbirliği Konseyi Zirvesi’nin açılışında konuştu.

Erdoğan bugün Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen Körfez İşbirliği Konseyi Zirvesi’nin açılışına katıldı
Erdoğan bugün Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen Körfez İşbirliği Konseyi Zirvesi’nin açılışına katıldı

Gazze’de kısa süreli geçici ateşkesin sağlanması ve rehinelerin serbest bırakılması konusunda Katar’ın çabalarını takdirle karşıladıklarını ifade eden Erdoğan, geçici ateşkesin kalıcı bir ateşkese dönüşmesini umduklarını, ancak bunun gerçekleşmediğini kaydetti.

"İsrail’in işlediği suçlar yanına kar kalmamalıdır"

“Netanyahu yönetimi siyasi ömrünü uzatmak uğruna tüm bölgemizin güvenliğini, geleceğini tehlikeye atıyor” diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çoğunluğu çocuk ve kadın, 17 bin Filistinli masumun hayatını kaybetmesi insanlık suçudur, savaş suçudur. İsrail’in işlediği bu suçlar yanına kar kalmamalıdır.”

Erdoğan, Türkiye’nin bölgeye yardımlarının artarak sürdüğünü belirterek, bugüne kadar 12 uçak ve 2 sivil gemi dolusu yardım malzemesinin Mısır’a gönderildiğini kaydetti. Kanser hastaları ve yaralı çocukların Türkiye’ye getirildiğini de belirten Erdoğan, “Önceliğimiz derhal kalıcı ateşkesin ilan edilmesi ve kesintisiz bir şekilde insani yardım akışının teminidir” dedi.

"Gazze'deki mezalim Suriye'yi de içerecek bölgesel savaşa dönüşmemeli"

Türkiye’nin garantörlük dahil bölge ülkeleriyle sorumluluk almaya hazır olduğunu yineleyen Erdoğan, “Gazze’deki mezalimin Suriye’yi de içerecek bölgesel bir savaşa dönüşmesine fırsat vermememiz gerekiyor” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Katar ziyaretinde Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de eşlik ediyor.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı dün ziyaret çerçevesinde Türkiye ile Katar arasında 12 anlaşmanın imzalandığını duyurdu.

Erdoğan dün Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile görüşmüş ve Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite 9. Toplantısı yapılmıştı.

Forum

STÜDYO VOA

Afganistan’dan çekilme süreciyle ilgili Kongre’den Blinken’a suçlama – 1 Mart
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG