Erişilebilirlik

Erdoğan: “OHAL İlan Etme Kararı Aldık”


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’yi sarsan ve binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olan depremlerin ardından 10 ilde 3 ay sürecek olağanüstü hal (OHAL) ilan etme kararı aldıklarını söyledi.

Erdoğan Ankara’daki Devlet Bilgi Koordinasyon Merkezi'nde yaptığı açıklamada, OHAL kararını şu sözlerle açıkladı:

“Yaşadığımız deprem afetinin ve etkilerinin vahameti fevkalede tedbirler almamızı zorunlu hale getirmektedir. Depremin yaşandığı 10 ilimizi Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi olarak ilan ediyoruz. Arama-kurtarma faaliyetlerinin ve sonrasındaki çalışmaların süratle yürütülebilmesini temin için, anayasanın 119. maddesinin bize verdiği yetkiye dayanarak OHAL ilan etme kararı aldık. Deprem yaşanan 10 ilimizi kapsayan ve 3 ay sürecek OHAL kararıyla ilgili Cumhurbaşkanlığı ve Meclis süreçlerini hızla tamamlayacağız.”

AFAD'a bağışta bulunma çağrısı

Erdoğan konuşmasında depremdeki son can kaybı ve yaralı sayısına ilişkin de bilgi verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "3549 vefatımız, 22 bin 168 yaralımız var. En büyük tesellimiz şu ana kadar 8 binin üzerinde vatandaşımızın enkaz altından sağ olarak kurtarılmış olmasıdır" açıklamasını yaptı.

Vatandaşları ve iş dünyasını AFAD hesaplarına bağışta bulunmaya davet eden Erdoğan, “AFAD'ın ülkemizin önde gelen tüm bankaları ve katılım şirketlerinde bulunan Türk lirası ve döviz hesaplarına yapılan havalelerden herhangi bir ücret alınmayacaktır” dedi.

"53 bin 317 arama-kurtarma görevlisi bölgede"

"Sadece Cumhuriyet tarihimizin değil, coğrafyamızın ve dünyanın en büyük felaketlerinden biriyle karşı karşıyayız" diyen Erdoğan, şu anda 53 bin 317 arama kurtarma görevlisinin enkaz bölgesinde çalıştığını ve 54 bin çadır, 102 bin yatak afetzedelere gönderildiğini kaydetti.

Acil yardım ve destek faaliyetleri için ilk etapta 100 milyar liralık kaynağı kurumlara tahsis edildiğini söyleyen Erdoğan, ulaşım ve iletişim hatlarının açık tutulmasının önemini vurguladı.

Erdoğan kış şartları nedeniyle yardım malzemelerin deprem bölgesine ulaştırılmasında zorluklar yaşandığını belirterek, zorunlu olmadıkça kimsenin deprem bölgesine giden yolları kullanmaması çağrısında bulundu.

"Savcılarımız gerekli işlemleri süratle yapıyor"

Erdoğan, "Bölgeye bine yakın ambulans, 241 UMKE timi ve 2 ambulans uçakta görevli 5 bin sağlık personeli aktarılmıştır. TSK'mız binlerce personelinin yanı sıra 10 gemisi, 54 kargo uçağı dahil tüm imkanlarıyla çalışmalarda yer almaktadır" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında depremle ilgili "dezenformasyon" yapanları yakından takip ettikleri mesajı da verdi. Erdoğan, "Yalan haber, çarpıtmalarla insanımızı birbirine düşürmeye niyetlenenleri yakından takip ediyoruz. Gün onlarla tartışma günü değildir. Günü geldiğinde tuttuğumuz defteri açacağız. Savcılarımız, insanlık dışı yöntemlerle sosyal kaos çıkarmaya tevessül edenleri belirleyip gereken işlemleri süratle yapıyor" ifadelerini kullandı.

STÜDYO VOA

IMF Avrupa Dairesi Direktörü Kammer: “Türkiye’deki ekonomik programı destekliyoruz” – 19 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:51 0:00
XS
SM
MD
LG