Erişilebilirlik

Erdoğan: “Şaka Yapmıyorum Ciddi Konuşuyorum”


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son günlerde giderek tırmanan Türkiye-Yunanistan gerginliğinden Atina’yı sorumlu tutarak “Esasen bu ülke kurulduğu tarihten beri hep birilerine sırtını dayayarak, birilerinin çıkarlarına alet olarak benzer hamleler yapmıştır. Yunanistan’ı tıpkı bir asır önce olduğu gibi pişmanlıkla sonuçlanacak hayallerden, söylemlerden ve eylemlerden uzak durması, aklını başına alması konusunda tekrar ikaz ediyoruz” dedi.

Erdoğan: “Şaka Yapmıyorum Ciddi Konuşuyorum”
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:18 0:00

Erdoğan, Türkiye'nin ev sahipliğinde 37 ülkeden yaklaşık 10 bin personelin katılımıyla 20 Mayıs’tan bu yana süren Efes-2022 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü'nde yaptığı konuşmada “NATO içinde her bakımdan en yüksek bedeli ödeyen müttefik olarak son iki yıldır askeri heyet toplantı davetlerimize cevap dahi vermeyen Yunanistan’ın kışkırtmalarını soğukkanlılıkla karşıladık. Ancak, bu sabrımızın ve soğukkanlılığımızın muhatabımız tarafından yanlış anlaşıldığını görüyoruz. Türkiye kimsenin hakkını, hukukunu çiğnemez ama kendi hakkını, hukukunu da kimseye çiğnetmez” diye konuştu.

“Bu tür konular şımarıklık kaldırmaz”

Rusya-Ukrayna savaşının, dünyada barışın ve istikrarın ne kadar kırılgan, ne kadar pamuk ipliğine bağlı olduğunu gösterdiğini söyleyen Cumhurbaşkanı, “Böyle kritik bir dönemde, Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’ta, Türkiye’nin uluslararası anlaşmalara dayalı haklarına ve çıkarlarına yönelik tehditler içeren stratejilere tevessül edilmesinden üzüntü duyduklarını” dile getirdi.

İsim vermeden Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’i hedef alan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bazı Yunan siyasetçiler, dünyada eşi benzeri görülmemiş bir pervasızlıkla, gerçeklikten uzak, akla, mantığa, hukuka aykırı söz ve eylemlerle gündem olmaya çalışıyor. Halbuki bu tür konuların iç politikaya yönelik şımarıklıkları kaldırmayacak kadar hassas olduğunun ve ağır sonuçlar doğurabileceğinin sayısız örneği önümüzde durmaktadır. Ülkelerinin kaynaklarını, enerjilerini ve vakitlerini asla güçlerinin yetmeyeceği hayallerle heba edenler, tarih önünde bunun hesabını mutlaka verecektir.”

“Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon arama ve sondaj faaliyetlerimizi sürdüreceğiz”

“Bu vesileyle bir kez daha Yunanistan’ı, gayri askeri statüdeki adaları silahlandırmaktan vazgeçmeye, uluslararası anlaşmalara uygun davranmaya davet ediyoruz. Şaka yapmıyorum, ciddi konuşuyorum. Özellikle bu millet kararlıdır ve bu millet bir şeyi söylerse ardını da takip eder” diyen Erdoğan, Yunanistan’ın Türkiye’ye iki kilometreden daha az bir mesafede olan Meis adası için 40 bin kilometrekare deniz yetki alanı talep etmesini de eleştirdi.

Erdoğan, “Gayri askeri statüdeki adaların çeşitli tatbikatlara dahil edilerek NATO ve üçüncü taraf ülkelerin de bu hukuksuzluğa alet edilmeye çalışılması, sonu felaketle bitecek bir çabanın ötesinde anlama sahip değildir” ifadesini kullandı.

Erdoğan, “Türkiye, Ege’deki haklarından vazgeçmeyeceği gibi adaların silahlandırılması konusunda uluslararası anlaşmaların kendisine tanıdığı yetkileri gerektiğinde kullanmaktan da geri durmayacaktır. Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon arama ve sondaj faaliyetlerimizi de Birleşmiş Milletler uygulamaları ve diğer uluslararası teamüllere uygun şekilde sürdüreceğiz. Yetki alanlarımızda bize rağmen herhangi bir tasarruf veya işlem yapılmasına izin vermedik, vermeyeceğiz” diye konuştu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de tatbikatı Cumhurbaşkanı Erdoğan’la birlikte izledi.

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG