Erişilebilirlik

Erdoğan Seçim İçin 14 Mayıs Tarihini Verdi


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Gelecek seçim için beklenen tarihi açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yaptığımız kapsamlı değerlendirmeler sonunda 14 Mayıs 2023 Pazar gününün her bakımdan seçim için en uygun tarih olduğunu gördük" dedi.

14 Mayıs'ta seçim yapılması için Meclis’ten gerekli çoğunlukla karar alınmasını memnuniyetle karşılayacaklarını söyleyen Erdoğan, aksi durumda yetkisini kullanarak süreci başlatacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı, "Anayasa'da belirtilen usullere mütenasip şekilde, ülkemizi bu tarihte seçime götürmek istiyoruz. Meclis’te gereken çoğunluğun sağlanamaması halinde, seçimlerin 14 Mayıs'ta yapılabilmesini temin edecek bir takvimle kararımızı alıp süreci başlatacağız" ifadelerini kullandı.

Normal seçim tarihinin 18 Haziran olduğunu hatırlatan Erdoğan, "Ancak tarihi, hem Kurban Bayramı arifesine, Hac dönemine hem sınav takvimine hem de ilk ve orta öğretim tatiline denk gelmesi sebebiyle güncelleme ihtiyacı duyduk. Milletin talebini karşılama yanında, milli iradenin en yüksek katılımla ve en ideal şartlarda tecellisini sağlamakla sorumluyuz" diye konuştu.

Kamuoyu yoklamaları, parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin başa baş geçeceğini gösteriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce seçimlerin öne alınabileceğinin sinyalini vermişti. AK Parti'den bir yetkili daha önce yaptığı açıklamada Haziran ayında yapılacak bir seçimin insanların seyahat ettiği yaz tatili dönemine denk geleceğini söylemişti.

İsveç’e sert mesaj: "NATO konusunda herhangi bir destek göremeyeceksiniz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeminde İsveç'te Kuran yakılması da vardı. Erdoğan, bu olaya neden olanların, İsveç’in NATO üyeliği konusunda Türkiye'den 'hayırhahlık' (iyilikseverlik) bekleyemeyeceklerini söyledi.

Hiçbir bireyin, Müslümanlar’ın ya da diğer din ve inanç mensuplarının kutsallarını aşağılama özgürlüğüne sahip olmadığını söyleyen Erdoğan, "Büyükelçiliğimiz önünde böyle bir kepazeliğin yaşanmasına sebebiyet verenler NATO'ya üyelik başvuruları konusunda bizden herhangi bir hayırhahlık beklemesin. Terör örgütü mensupları ve İslam düşmanlarını bu kadar seviyorlarsa, ülkelerinin savunmalarını da onlara havale etmeleri tavsiyesinde bulunuyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'nin veyahut Müslümanların dini inancına saygı göstermiyorsanız, bizden de NATO konusunda herhangi bir destek göremeyeceksiniz" dedi.

Erdoğan, " Rabbimizin koruması altındaki Kuran-ı Kerim, bir Haçlı artığının, onun nüshasını yakmasıyla asla zarar görmez" diye konuştu.

İyi Parti İsveç hükümetini mahkemeye veriyor

İyi Parti, Rasmus Paludan’ın Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim’i yakması ile ilgili olarak İsveç hükümetine karşı dava açıyor.

İyi Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, bu olay üzerine İsveç’teki parti temsilcilikleri üzerinden harekete geçtiklerini belirtip “Bu hafta içinde Stockholm’de bir yerel mahkemede İsveç hükümetine karşı dava açıyoruz. Dava nihayetinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gidecektir” dedi.

İyi Parti İsveç Hükümetini Mahkemeye Veriyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:18 0:00

Zorlu yaptığı açıklamada ayrıca, “Bu adımımız İsveç Savunma Bakanı’nın ülkemize gelişini ertelemekten veya yandaş kanallara çıkıp İsveç Başbakanı’nı eleştirmekten çok daha sonuç alıcı olacaktır. Umarız ki AKP hükümeti de bu başvurumuza destek verir. Samimi olup olmadıklarını hep birlikte göreceğiz” dedi.

XS
SM
MD
LG