Erişilebilirlik

Erdoğan: ''Şehir Hastaneleri Benim Rüyamdı''


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başakşehir Şehir Hastanesi açılış törenine video konferans yöntemiyle katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Başakşehir’de hizmete giden şehir hastanesinin açılış törenine video konferansla katıldı. Hastanede bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’la canlı görüntülü bağlantı yapan Erdoğan, yerli üretim solunum cihazları konusunda bilgi aldı.

Video konferansla bir konuşma yapan Erdoğan, “Bu hastane yap-işlet-devret anlayışıyla yapıldı. Rönesans (yüklenici firma) ve ortağına da teşekkür ediyorum. Bu işi başaramayacaklar diyenler çıktı. Bu işi güçlü Türk müteahhit ve yabancı ortakla başardık. İlk etabını bugün açıyoruz. İkinci etabını 20 Mayıs tarihinde açacağız. Gelişmiş ülkelerin sağlık sistemlerinin dahi çöktüğü, insanların yetersiz müdahale sebebiyle öldüğü dönemde elimizdekinin kıymetini bilmeliyiz. Türkiye bu sürece oldukça avantajlı girmişti. Şu anda bu hastanemizin bin 500’ün üzerinde yatak kapasitesi var. Türkiye kendi ayakları üzerinde durarak gücünü göstermiştir. Bu başarıda 17-18 yılda kurmuş olduğumuz altyapı ve attığımız adımların büyük önemi var” dedi.

Erdoğan, Atatürk Havalimanı alanı içinde ve Sancaktepe’de inşası devam eden pandemi hastanelerine ilişkin de bilgi verdi. Erdoğan, “Bir kongre merkezine panellerle ayrılmış hastane yapacağız demedik. Yeşilköy’de havalimanının bir bölümüne bin 5 odalı bir hastane inşa edeceğiz dedik. Aynı şekilde aynı oda sayısına sahip bir başka hastaneyi daha yapıyoruz. Bütün ihtiyaçlara cevap verilecek şekilde yapılıyor. Yeşilköy’de aynı zamanda hava ulaşımı olacak şekilde tedbirimizi aldık. Sancaktepe’de de Sabiha Gökçen Havalimanı ve yanındaki pist var. Bununla uluslararası camiaya da hizmet verme imkanını yakalayacağız. Biz 10 yıl sonrasına da hizmet verecek bir yatırımı yapıyoruz. Derince’de 250 yataklı bir hastaneyi inşa ediyoruz. Sultan Abdülhamit’in inşa ettiği 150 odalı bir hastanenin de restorasyonu yapılıyor” diye konuştu.

“Şehir hastaneleri benim rüyamdı”

Şehir hastanelerinin Başbakan seçildiği ilk günden bu yana kendisinin hayali olduğunu söyleyen Erdoğan, “Ülkemizde genel sağlık sigortası kapsamı dışında kalan neredeyse kimse yoktur. Eskiden kelimenin tam anlamıyla dökülen, şifa değil dert kapısı olan hastanelerimizi tamamen yeniledik. Hayalimiz olan şehir hastanelerini kurmaya başladık. Ne zaman ki Başbakan oldum, hep ‘Şehir hastaneleri benim rüyamdır, hayalimdir’ dedim. Ve o günden itibaren başladık. Asgari tüm büyükşehirlerimizde bunları yapacağız, bazı şehirlerimizde de bunları inşa edeceğiz. Bugüne kadar 10 şehir hastanesini hizmete aldık. 13 bin 417 toplam yatak kapasitemiz var. Başakşehir Şehir Hastanesi’ndeki 2 bin 682 yatak kapasitesiyle bu sayı 16 bin 999’a çıkarıyor. Hem bina hem cihaz hem hizmet kalitesi bakımından en üst sınıfta yer alan şehir hastaneleri sağlık sistemimizin lokomotifi konumunda olacaktır” dedi.

Erdoğan ayrıca “Türkiye, sağlık sisteminin ücretsiz verilmesinin önemini de göstermiştir. Türkiye’de tamamen ücretsiz olan pek çok teşhis ve tedavinin diğer ülkelerde nasıl büyük meblağlarla mümkün olduğuna hergün şahit oluyoruz. Covid-19 hastalığının teşhisinde çok önemli olan tomografi cihazı sayısı ülkemizde, tüm Avrupa ülkelerinden daha fazladır. 5 bin 400 tam donanımlı araç ve 19 hava aracıyla en modern ambulans filolarından birine sahibiz. Bin 526 hastane, yaklaşık 4 bin tedavi kurumu, 15 bini birinci derece sağlık kuruluşuyla ülkemizin her yerinde hizmet veriyoruz. Türkiye’nin sağlık harcamalarına ayırdığı miktar 190 milyar liraya ulaştı. Sağlık hizmetlerinde memnuniyet oranı da yüzde 70’lerin üzerine çıktı. Türkiye sağlık hizmetlerinde destan yazmıştır” ifadelerini kullandı.

Cumhur İttifakı vurgusu

Erdoğan Türkiye’nin sağlık yatırımlarından bahsederken Cumhur İttifakı ortağı MHP’ye de atıfta bulundu ve “Covid-19 salgını sonrası yeniden kurulacak dünya düzeninde ülkemizi hak ettiği yeri ulaştırmak için hep birlikte daha çok çalışacağız. Cumhur İttifakı bunun için var. Sayın Bahçeli’yle el ele vermiş olduğumuz dayanışmayla, yeni dönemde yeni yatırımlar ve hizmetlerle ülkemizi bir adım daha yükseğe çıkaracağız” dedi.

Erdoğan'dan Yerli Üretim Solunum Cihazı Açıklaması
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:54 0:00

Erdoğan, Başakşehir Şehir Hastanesi’nde kullanılacak yerli üretim solunum cihazlarına da değindi. Erdoğan, “Bu hastanemize 115 ventilatör dışarıdan ithal edilerek geldi. Şu anda 100 adet ventilatörü bu kadro üretmiş vaziyette. Mayıs sonuna kadar ayda 5 bin adet üretmezlerse hesabını sorarız. Dünyaya bir örnek sunacağız. Bu noktada dünya cok sıkıntılar yaşadı, yaşıyor. Bütün bunlara rağmen biz bu süreci başarılı biçimde atlattık. 115 ventilatör geldi, 100 de bugün teslimatı yapıldı. Başakşehir hastanemizin böyle bir sıkıntısı olmayacak. Türkiye kendine yeter, biz bize yeteriz. Hele hele ilaç sanayiinde de kendimizi konsolide edersek ilacımızı da üretir hale gelirsek çok daha farklı adımları da atacağız” dedi.

Başakşehir Şehir Hastanesi’ne Metro

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’yle hükümet arasında hastanenin yolu konusunda yaşanan anlaşmazlığa da değinen Erdoğan, “Yolunu yarım yamalak bırakan İstanbul’un bir belediyesi var. Hamdolsun ki iktidarız hemen Ulaştırma Bakanlığı'mızı devreye soktuk. Yol yapılıyor, bir yandan metrosunu da yapıyoruz. Hem metroyla hem karayoluyla buraya ulaşımı sağlamış olacağız” dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Ian Kasırgası Florida’dan Tahliyeleri Başlattı - 26 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:23 0:00
XS
SM
MD
LG