Erişilebilirlik

Erdoğan: ‘Silahları Bırakıp Çekilin’


Başbakan Erdoğan PKK’nın güçlerini silahlarıyla sınır dışına çekmesine izin verilmeyeceğini söyledi. Erdoğan, ‘Silahlı kişiler sınırdan geçerse sıkıntı olur. Gidecek olan silahı bırakıp öyle gitsin’ dedi

Çözüm sürecinde PKK’nın sınır dışına ne zaman çıkacağı tartışılırken dün akşam CNN Türk’te soruları yanıtlayan Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın “Silahları bırakıp çekilin” sözleri süreci başka bir boyuta taşıdı. Çünkü PKK tarafı, hükümetin ısrarla reddetmesine rağmen Meclis’i sürece katmak istiyor bu nedenle de bir takvimden bahsetmekten kaçınıyordu.

Takvim üzerinde belirsizlik varken Başbakan’ın “Silahlı olan kişi oradan geçerken sıkıntı olur. Burasını yolgeçen hanına çevirmek doğru olmaz. Silahsız olarak geçişini yap. Silahla geçiyorlarsa hukuksal müdahale gerekir. Gidecek olan silahını nerede bırakırsa bırakıp öyle gitsin. Aksi takdirde bu provokasyona çok açıktır. Anayasaya aykırı bir yasal zemin nasıl oluşturabiliriz?” demesi PKK’yı rahatsız etti.

KCK: ‘Erdoğan’ın iddia ettiği tarzda geri çekilme gündemde yok’

KCK’dan yapılan yazılı açıklamada, “Erdoğan’ın iddia ettiği tarzda bir geri çekilme durumu Hareketimizin gündeminde değildir. Devlet tarafından gerekli adımların atılması, bu temelde yasal ve olumlu bir zeminin yaratılması sonucunda güçlerimizin geri çekilme durumunun gündeme gelmesi mümkün olacaktır” dendi. Açıklamada, “Gerilla güçlerimizin ikna olabileceği somut bazı pratik adımların atılması sürecin kalıcı ve sağlıklı gelişebilmesi açısından zorunludur” da denerek örgüt içinde sürece muhaliflerin hal var olduğunun altı çizildi.

KCK’nın açıklamasında iki önemli vurgu daha var. Başbakan Erdoğan’ın sürekli terör ve terörizm vurgusunu yapmasını eleştiren KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı, Öcalan’a verilen hakların lütuf gibi sunulmasına tepki gösterdi. KCK’ya göre, Erdoğan’ın kullandığı dil ve üslup sanki her şey tek taraflı ve kendi inisiyatifinde gelişebilecekmiş gibi yanlış ve olumsuz bir algı yaratıyor ama süreç tek taraflı değil.

Erdoğan: ‘Asla al-ver pazarlığı yapmıyoruz’

Başbakan, süreci Başkanlık süreciyle ilişkilendiren muhalefetin “pazarlık yapılıyor” iddialarını kesin bir dille reddetti. Öcalan için ev hapsinin asla söz konusu olmadığını söyleyen Erdoğan, değil. Devlete ait haklar konusunda af yetkisi kullanabiliriz ama şehitlerimizin hakkının affını sağlayamayız. Al başkanlığı ver şunu, asla yok. Bunu provoke etmek isteyen mahfiller olabilir, içte ve dışta. Biz tüm tedbirlerimizi alacağız” diye konuştu.

Erdoğan Akil İnsanlar’la ilgili son fikrini de açıkladı. Buna göre toplumsal algıyı geliştirmek için yedi coğrafi bölgeden yedişer kişiden oluşan akil insanlar kadrosu oluşturulacak. Akil İnsanlar’ın yasal statüsü bulunmayacak ama doğrudan başkanları Başbakan’la muhatap olacak. Erdoğan, “Akil İnsanlar çalışmalarını bir ay içinde bitirecek. Tüm masraflarını da biz karşılamak suretiyle yürüteceğiz. Bizim Kamu Güvenliği Müsteşarlığı bu işin sekretaryasını yürütecek” dedi. Akil İnsanlar’ın görevi tamamen bölgenin, halkın nabzını tutmak ve STK’larla görüşmekle sınırlı olacak. PKK’lıların sınır dışına çıkmasında herhangi bir rolleri olmayacak.

‘Eyalet sistemiyle de üniter yapı muhafaza edilir’

Başbakan Erdoğan eyalet sistemini de ilk defa güçlü bir şekilde Türkiye’nin gündemine taşıdı. Eyalet sisteminin kalkınmayı hızlandıracağını savunan Erdoğan, Osmanlı İmparatorluğu’nda Lazistan ve Kürdistan gibi eyaletlerin varlığına dikkat çekti.

Eyalet sistemine karşı çıkan MHP’nin etnik siyaset yapmakla suçlayan Erdoğan, “^Biz etnik değil siyasi mücadele veriyoruz. Güçlü bir Türkiye eyalet sisteminden korkmamalıdır. Siz eyalet sisteminde de üniter yapıyı muhafaza edebilirsiniz” dedi.

STÜDYO VOA

ABD’nin inşa ettiği geçici liman üzerinden Gazze’ye yardım sevkiyatı başladı - 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG