Erişilebilirlik

Erdoğan ve Trump New York'ta Görüştü


Erdoğan - Trump Görüşmesi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:23 0:00

Amerika Başkanı Donald Trump ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan New York'ta biraraya geldi. ABD Başkanı Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk heyetini Lotte New York Palace Otel'de karşıladı. Görüşme 45 dakika sürdü. İki lider ve heyetler görüşme öncesinde basın mensuplarına fotoğraf verdi. ABD Başkanı Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la biraraya gelmekten mutluluk duyduğunu söyledi, “Erdoğan dünyanın çok zorlu bir bölgesinde görev yapıyor. Çok da başarılı işler yapıyor" dedi.

Trump Cumhurbaşkanı Erdoğan için "Benim dostum haline geldi" ifadesini kullandı. Trump, Türkiye ve ABD'nin şu anda hiç olmadığı kadar birbirine yakın olduğunu da belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da, “Başkan Trump'ın ilk ismini kullanarak"Donald ile bugün bu heyetler arası ve ikili görüşmeyi gerçekleştirmek suretiyle inanıyorum ki gerek Türkiye-ABD ilişkileri, gerekse bölgesel gelişmeleri, dünyadaki diğer konuları ele alma fırsatını bulacağız. Ben de bu fırsatı yakaladığımız için kendilerine özellikle çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Görüşmeye Türk tarafında, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da katıldı.

Amerikan heyetindeyse Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı H.R. McMaster yer aldı.

'Bu tür bir adımın ciddi sonuçları olacağını vurgulamışlardır'

Görüşme sonrasında Cumhurbaşkanlığı yapılan yazılı açıklama şöyle:

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Sayın Donald J. Trump bugün New York'ta bir araya gelmişlerdir.

Görüşmede, bölgesel meselelerin çözümü için işbirliğinin geliştirilmesi ve tüm terör örgütleriyle mücadelenin kararlılıkla sürdürülmesi hususlarında mutabık kalınmıştır.

İki lider, 25 Eylül 2017 tarihinde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin gerçekleştirmeyi planlanladığı referanduma karşı olduklarını ifade ederek, bu tür bir adımın ciddi sonuçları olacağını vurgulamışlardır.

Beyaz Saray'ın açıklaması

Görüşmeye dair Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada da, iki liderin "ABD ve Türkiye arasındaki stratejik ortaklığı yeniden vurguladıkları, bölgesel istikrarı güçlendirmek ve terörü her şekliyle yenilgiye uğratmak için birlikte çalışmayı sürdürme yönünde mutabık kaldıkları" belirtildi.

Iraklı Kürtlerin bağımsızlık referandumu planlarına da değinilen açıklamada, "İki lider, Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin 25 Eylül'de düzenlemeyi planladığı referanduma karşı olduklarını ve yapılması halinde ciddi sonuçlar doğurabileceğini yeniden teyit etti. (Trump ve Erdoğan) Kürt liderleri, ABD ve Türkiye'nin onaylamaya ve destekleme hazır olduğu, tüm muallak meselelerde yoğun müzakereler sürecini kabul etmeye çağırdı" denildi.

STÜDYO VOA

ABD’den İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin ölümüyle ilgili taziye mesajı - 20 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG