Erişilebilirlik

Erdoğan ve Putin İdlib'i Konuştu


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile İdlib konusunda telefon görüşmesi yaptı.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Erdoğan görüşmede Putin'e, Esat rejiminin TSK unsurlarına saldırısının barışa yönelik ortak çabalara darbe vurduğu ve Türkiye'nin meşru müdafaa hakkını en sert şekilde kullanmaya devam edeceği mesajını verdi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

''Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Sayın Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız görüşmede, İdlib’de çatışmaların önlenmesi maksadıyla bölgeye sevk edilen Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarına Esed rejimi tarafından düzenlenen saldırının, Suriye’de barış için yürütülen ortak çabalara darbe vurduğunu ifade etmiş, Türkiye’nin benzer saldırılara karşı meşru müdafaa hakkını en sert şekilde kullanmaya devam edeceğini belirtmiştir.

Görüşmede, Suriye ve Libya’daki diğer gelişmeler ile ikili ilişkiler de ele alınmıştır.''

Dışişleri Bakani Mevlüt Çavuşoğlu da gün içinde yaptığı açıklamada, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la görüşmesiyle ilgili ''Acilen birlikte bir şeyler yapmamız gerekiyor. Astana ve Soçi süreçleri son zamanlarda tamamen ortadan kalkmadı ama yara almaya ve önemini kaybetmeye başladı. Rejim, siyasi çözüme değil askeri çözüme inanıyor, dizginlenmesi gerekiyor'' diye konuşmuştu.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur duruşma talebine ret – 24 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG