Erişilebilirlik

Erdoğan’dan Akşener’e “Yalancı” Suçlaması


Önceki gün İyi Parti İstanbul İl Başkanlığı’na isabet eden mermiyle ilgili tartışmalar devam ediyor. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün Cumartesi günü gözaltına aldığı bir inşaat görevlisi nöbetçi savcılıkta verdiği ifadenin ardından serbest bırakıldı.

İyi Parti il teşkilatının arkasındaki bir binada çalıştığını belirten Melikşah E. isimli şahıs, inşaatta soygun yapmak isteyen hırsızları kovaladığını o esnada 10-12 el ateş ettiğini ve bulundukları şantiye ile parti merkezi arasında kot farkı olduğundan mermilerin inşaata düşeceğini tahmin etmediğini söyledi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü bu ifadeler doğrultusunda “Olayın, bölgede bulunan bir inşaatta meydana gelen hırsızlık girişimine karşılık, inşaatın bekçisinin hırsızları kaçırmak için ateş etmesi nedeniyle gerçekleştiği tespit edilmiştir” şeklinde açıklama yaparken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da “İl binasının karşısında bir inşaat var, birkaç gündür hırsız dadanmış. Bir bekçi tutmuşlar. Bekçi, gece hırsızları görünce bir şarjör boşaltmış. Buradan siyasi malzeme çıkarmamak gerekiyor" şeklinde değerlendirmede bulundu.

İyi Parti Genel Sekreteri: “Bu durum fizik kurallarıyla bağdaşmıyor”

İyi Parti yetkilileri gözaltına alınıp serbest bırakılan inşaat işçisinin ifadelerinin kendilerini doğruladığını o kişinin silahından çıkan mermilerin İstanbul İl Başkanlığı’na ulaşmasının mümkün olmadığı görüşünde.

VOA Türkçe’nin konuştuğu İyi Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, “Emniyet Müdürlüğü ilgili yere gider durumu tespit eder. Bu konuyu fezleke haline getirir. Emniyet hüküm cümlesi kuramaz. İl merkezimizi eğer gördüyseniz yolun karşısında istinat duvarı var. Cama giren mermi bu duvarı nasıl geçti? Bu fizik kurallarına aykırı. Bir tabancanın etki mesafesi 25 metre, bir merminin etki mesafesi 100 metre. Bunun uzağındaki mesafeye yorgun mermi konumunda düşer. Bizim il başkanlığımıza isabet eden camı delmiş, koltuğun sırtına saplanmış. Bu durum fizik kurallarıyla bağdaşmıyor” dedi.

Erdoğan:Tayyip Erdoğan'ın hayatında bu tür ahlaksızlık, bu tür adilik olmamıştır”

İyi Parti’nin itirazlarına rağmen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün tespiti doğrultusunda önceki gün kendisine “Tehditlerini vazife bilerek üzerimize gelen kurşunları çek; eğer geleceksen, sen gel!" diyen İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e yüklendi.

İstanbul Bağcılar’da toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı, Erdoğan, “Utanmadan, sıkılmadın İstanbul il teşkilatının maalesef bizim yönlendirmemiz sebebiyle kurşunlandığı yalanını ifade etti. Utan utan utan. Tayyip Erdoğan'ın hayatında bu tür ahlaksızlık, bu tür adilik olmamıştır. Senin geçmişinde bu tür şeyler varsa bunu bilemem. Nitekim İçişleri Bakanlığı bunun faillerini buldu çıkardı ve ne olduğu çıktı ortaya. Haydi bakalım şimdi Erdoğan'dan özür dileyebiliyor musun? Daha ilk gün utanmadan sıkılmadan bu iftirayı attın. Dileyemezsin, bu bir cibilliyet meselesi, karakter meselesidir” dedi.

İyi Partili Poyraz: “Cumhurbaşkanı’nın bu yöndeki tüm açıklamaları ile gerçekler arasında ciddi uyumsuzluklar var”

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, kendisinden özür dilemesini bekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a henüz yanıt vermedi.

Ancak VOA Türkçe’nin konuştuğu İyi Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, “Sayın Cumhurbaşkanı depreme de muazzam müdahale edildiğini iddia ediyor. Yine Sayın Cumhurbaşkanı’na göre, Türkiye’de ekonomik kriz yok ve ekonomi çok iyi. Ayrıca siz gazetecilerin özgür olduğunu iddia ediyor. Sayın Cumhurbaşkanı’nın pembe hayalleri ve pembe rüyaları ile oluşturduğu dünyasında bizler, tüm muhalefet her şeye muhalefet eden ‘arsız, yaramaz çocuklar’. Yine onun diliyle söylersek hepimiz ‘vatan hainiyiz, teröristiz’. Tam da bu nedenle Cumhurbaşkanı’nın bu yöndeki tüm açıklamaları ile gerçekler arasında ciddi uyumsuzluklar var” dedi.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG