Erişilebilirlik

Erdoğan'la Görüşen Senatör Ermeni Tasarısını Engelledi


Senatör Lindsey Graham Beyaz Saray'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşen senatörlerden biriydi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Amerika Başkanı Donald Trump ve Amerikalı senatörlerle Oval Ofis’te biraraya gelmesinin ardından senatörlerden açıklamalar geldi.

Görüşmeye katılan senatörlerden biri olan ve Başkan Trump’ın Suriye’den asker çekme ve Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı’na en çok tepki veren isimlerden biri olan Senatör Lindsey Graham, daha önce Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen ve 1915 olaylarını Ermeni soykırımı olarak tanıyan tasarının Amerika Senatosu’nda gündeme gelmesini engelledi.

Senato’da yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Suriye konusuna dair görüştüklerini aktaran Graham tasarıyla ilgili olarak, “Senatörler olarak tarihi yeniden yazmamalıyız. Türkiye ve Ermenistan’ın bir araya gelerek bu soruna çözüm bulmasını umuyorum” dedi.

Beyaz Saray’daki görüşmeye katılan bir diğer senatör Ted Cruz da, “Türkiye’yi problemli de olsa hep müttefik olarak tanımladım. Türkiye’yle ittifak, ulusal güvenliğimiz için önemli ama Kürt müttefiklerimize saldırı kabul edilemez. Türkiye, S-400’le devam ettiği sürece F-35 satmayacağımızı net şekilde Erdoğan’a söyledim” ifadelerini kullandı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK STÜDYO VOA 28 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:14 0:00
XS
SM
MD
LG