Erişilebilirlik

Mahkeme, Ergenekon Davasında Komutanları Dinlemedi


Ergenekon davasının 276. duruşmasından da mütalaa çıkmadı, sanık avukatlarının tüm taleplerini reddeden mahkeme heyeti, duruşmayı 11 Mart’a erteledi.
Ergenekon davasında bugün bir ilk gerçekleşti. Aralarında bir önceki Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner’in de bulunduğu dört eski kuvvet komutanı duruşmada hazır bulundu.

Tutuklu olarak yargılanan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un avukatı İlkay Sezer, Başbuğ’la birlikte görev yapan dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Işık Koşaner, emekli Deniz Kuvvetleri Komutanı Metin Ataç, emekli Hava Kuvvetleri Komutanı Aydoğan Babaoğlu, emekli Jandarma Genel Komutanı Atilla Işık, Ceza Muhakemeleri Kanunu’nun 178. maddesi uyarınca tanık olarak dinlenmelerini istedi.

Sezer’in işaret ettiği 178. Madde , “Mahkeme başkanı veya hâkim, sanığın veya katılanın gösterdiği tanık veya uzman kişinin çağrılması hakkındaki dilekçeyi reddettiğinde, sanık veya katılan o kişileri mahkemeye getirebilir. Bu kişiler duruşmada dinlenir,” diyor.

Avukatların ve sanıkların ardından mahkeme başkanı Hasan Hüseyin Özese, tanık dinlenme taleplerine ilişkin savcının görüşünü sordu. Ancak duruşma savcısı Murat Dalkuş, mevcut delil durumu ve daha önce verilen 11 Ocak 2013 tarihli ara karar gereğince talebin reddedilmesini istemesi üzerine mahkeme heyeti tanık dinleme istemini reddetti.

Kanser tedavisi gören Fatih Hilmioğlu, Adli Tıp’a sevkedildi

Ancak mahkeme bir süredir kanser tedavisi gören tutuklu sanıklardan, Malatya İnönü Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu’nun sağlık durumunun tespiti için Adli Tıp Kurumu’na sevk edilmesi talebini kabul etti. Ergenekon davasından yargılanan eski rektörün sağlık durumunun kötüleşmesi üzerine sosyal medyada “Hilmioğlu Hoca’ya Özgürlük İstiyoruz” kampanyası yapılıyordu.

67’si tutuklu, 275 sanıklı Ergenekon davasının bugünkü duruşmasına yoğun izleyici katılımı vardı. 12 Aralık’ta yaşanan arbedenin bir kez daha tekrar etmesini istemeyen jandarma kuvvetleri, Silivri İnfaz Kurumları Yerleşkesi’nin bir kilometre uzağında kontrol noktası oluşturdu.

Katılımcıların barikatlarla engellenmesi üzerine bazı gruplar buna tepki gösterdi. Jandarma, bu gruplara tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti.

Silivri’de arbede çıktı, milletvekili bariyerden düştü

Arbedenin büyümesi üzerine olay yerine gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran ve CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal daha sonra salona geri dönmek istediler. Jandarmanın bir süre bekletmek istemesi üzerine barikatlardan atlayan iki milletvekilinden Mahmut Tanal kontrol noktalarını geçtikten sonra barikatların bulunduğu yere geldi. Jandarma, duruşma salonuna geçmek isteyen Oran ile Tanal’ı güvenlik gerekçesiyle bekletmek istedi. Bunu kabul etmeyen iki milletvekilinden Tanal, bariyerlerden atlarkan sakatlandı. Tanal'ın ayağında parçalı kırık oluştu.

Tanal ve Oran’la birlikte 14 CHP’li milletvekili duruşmayı takip etti. İzleyici sıralarının hıncahınç dolu olduğu duruşma salonuna giren tutuklu gazeteci Tuncay Özkan, sol yumruğu havada olduğu halde duruşma salonundakilere dönerek “vicdanın sembölü oldunuz, vicdanı bu vicdansızlara öğretin” diye seslendi.

Balbay: Hukuku matruşkaya çevirdiler

Ergenekon davasının bir başka dikkat çeken tutuklu sanığı CHP milletvekili Mustafa Balbay da duruşma salonundakilere “4. yargı paketinden neyin çıkacağını biliyorum. 5. Yargı paketi çıkacak. Hukuku matruşkaya çevirdiler, inanmayın" dedi.

Duruşmaya Başbuğ, Özkan, Balbay dışında CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal, emekli orgeneraller Hurşit Tolon ve Hasan Iğsız'ın da aralarında bulunduğu 52 tutuklu sanık katılırken Ankara GATA'da tedavi gören Yüksek Askeri Şura üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, emekli tuğgeneraller Veli Küçük ve Levent Ersöz ile birlikte 15 tutuklu bugünkü celseye katılmadı.
XS
SM
MD
LG