Erişilebilirlik

Erkan ve Şimşek uluslararası yatırımcılarla buluştu


 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan

Merkezi ABD'de bulunan yatırım bankası JP Morgan’ın bugün İstanbul’da düzenlediği toplantıya Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek katıldı.

Türkiye Ekonomik Forumu'nda uluslararası yatırımcıların, enflasyonla mücadelede faiz arttırımlarının ne kadar süreceği gibi gündemin üst sıralarındaki soruların yanıtını aradığı belirtiliyor.

Reuters haber ajansının aktardığı forum programına göre Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, hükümetin para politikasını anlattı. Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan da yaptığı sunumda ekonomik görünümü ve para politikalarını değerlendirdi.

Programa göre forumda Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Murat Dağlıoğlu ise "Dayanıklı yatırım ortağınız" başlığıyla bir Türkiye sunumu yaptı.

Mayıs ayındaki seçimlerden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha ortodoks ekonomi politikalarına doğru bir U dönüşü sinyali vermişti. Erdoğan, geçmişte Wall Street’te bankacılık yapmış Erkan'ı ve uluslararası piyasalarda saygın ve deneyimli Şimşek'i ülke ekonomisinin başına getirmişti.

Erkan ve Şimşek, son yıllarda lirayı rekor seviyelere düşüren, yüksek enflasyonu körükleyen ve on milyarlarca dolarlık döviz rezervinin erimesine sebep olan ekonomik sıkıntılarla mücadele etme zorluğuyla karşı karşıya.

Toplantıdan önce Reuters haber ajansına konuşan kaynaklardan biri, Şimşek'in seçimden bu yana yeni yönetimin ekonomiye yönelik aldığı önlemlerin ayrıntılarını yatırımcılarla paylaşacağını söylemişti.

Yeni yönetimin ekonomi politikaları arasında faiz artışlarının yanısıra başka sıkılaştırıcı tedbirler ve vergi artışları da yer aldı.

Haziran’da TCMB’nin başına geçtiğinden bu yana Erkan ilk kez geçen hafta bir basın toplantısı düzenlemişti. Erkan toplantıda, yakında yatırımcılarla görüşmeler yapacağını söylemişti.

Bir önceki Başkan Şahap Kavcıoğlu döneminde Merkez Bankası, Erdoğan'ın yüksek faiz oranlarının enflasyonu körüklediğine dair alışılmışın dışında yorumuna uygun olarak politika faizini 2021'de yüzde 19'dan yüzde 8,5'e düşürmüştü.

Faiz indirimleri kur krizini ateşlemiş ve Türk Lirası 2021'de yüzde 44 ve 2022'de yüzde 30 değer kaybetmişti. Lira, bu yıl bugüne kadar yüzde 30 daha değer kaybetti.

Yıllık enflasyon ise geçen Ekim ayında yüzde 85,5 ile 24 yılın zirvesine ulaşmıştı. Sonraki aylarda gerilemesine rağmen bugün açıklanan verilere göre enflasyon, Temmuz ayında tekrar keskin bir artış göstererek yaklaşık yüzde 48'e ulaştı.

Lira, enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından dolar karşısında 26,9870'te işlem gördü. Lira geçtiğimiz günlerde dolar karşısında 27,05'ten işlem görerek rekor düşük seviyesine gerilemişti.

TCMB, Erkan'ın göreve gelmesinden bu yana politika faizini 900 baz puan artırarak yüzde 17,5'e yükseltti ancak ekonomideki tedbirlerin hızı piyasa beklentilerinin altında kaldı.

Geçen hafta TCMB, piyasa beklentileri doğrultusunda yıl sonu enflasyon tahminini iki katından fazla arttırarak yüzde 58'e çıkardı.

Forum

STÜDYO VOA

ABD Ortadoğu’da yeni bir savaşı önlemeye çalışıyor – 19 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG