Erişilebilirlik

Ermenistan Başbakanı: “105 Askerimiz Öldü”


Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan
Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Azerbaycan’la sınır bölgesinde yaşanan çatışmalarda 105 Ermeni askerinin öldüğünü söyledi.

Russ TASS haber ajansının haberine göre Ermenistan Parlamentosu’nda bir konuşma yapan Başbakan Paşinyan, Azerbaycan’ın son çatışmalarla birlikte Ermenistan’a ait bazı bölgelerde kontrolu ele geçirdiğini kaydetti.

TASS’a göre Paşinyan, "Azerbaycan'ın Ermenistan'a karşı saldırganlık gerçekleştirdiğini söylersek, bu onların bazı topraklar üzerinde kontrol kurmayı başardıkları anlamına gelir" dedi.

Paşinyan, saldırıların başlamasından bu yana 105 Ermeni askerinin öldürüldüğünü, saldırıların yaşandığı yerler arasında eski Sovyetler Birliği'nde kaplıcalarıyla bilinen Jermuk kasabasının da bulunduğunu söyledi.

Ermenistan, dün yaptığı açıklamada çatışmalarda 49 askerinin hayatını kaybettiğini duyurmuştu. Azerbaycan da 50 Azeri askerinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Ermenistan Başbakanı Paşinyan, son gelişmeler üzerine ülkede olağanüstü hal ilan edilmesini talep eden muhalefetin bu talebine de olumsuz yanıt verdi. Paşinyan bu aşamada buna gerek olmadığını dile getirdi.

Çatışmaların yeniden alevlenmesi konusunda iki ülke de birbirlerini suçluyor. Azerbaycan, sınırdaki askeri bölgelerinin sürekli olarak Ermenistan topçuları tarafından hedef alındığını kendilerinin de buna karşılık verdiğini söylüyor. Ermenistan bu iddiayı da reddediyor.

İki tarafa da tansiyonu düşürme çağrıları

Uluslararası toplumdan da sükünet çağrıları yapılıyor. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, her iki ülkeye de tansiyonu düşürme çağrısı yaptı. Blinken, hem Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev hem de Ermenistan Başbakanı Paşinyan'la son gelişmelerle ilgili görüştüğünü belirtti.

Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna her iki ülke dışişleri bakanlarıyla da görüştüğünü söylerken Ermenistan'a karşı saldırıların durması gerektiğini belirtti.

Avrupa Birliği de krizin yatışması için adım atıyor. AB Özel Temsilcisi Toivo Klaar'ın bugün gölgeye gideceği açıklandı.

2020 yılında iki ülke arasında 6 hafta süren çatışmalarda Azerbaycan önemli kazanımlar elde etmiş ve Dağlık Karabağ'ı Ermenistan'dan geri almıştı.

STÜDYO VOA

ABD’nin inşa ettiği geçici liman üzerinden Gazze’ye yardım sevkiyatı başladı - 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG