Erişilebilirlik

Ermenistan Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin yargı yetkisini kabul eden tüzüğü onayladı


Ermenistan Parlamentosu- 3 Ekim 2023
Ermenistan Parlamentosu- 3 Ekim 2023

Ermenistan Parlamentosu bugün, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin hakkında tutuklama emri çıkaran Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin kuruluş tüzüğünü onayladı. Ermenistan’ın yakın müttefiki Rusya’nın bu karara tepki vereceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Ermenistan Parlamento Sözcüsü, 60 milletvekilinin Lahey’de bulunan Uluslararası Ceza Mahkemesi’ni (UCM) oluşturan Roma Tüzüğü’nü ve UCM'nin yargı yetkisinin geriye dönük olarak tanınmasına ilişkin bir bildirinin kabul edilmesi bugün onayladığını söyledi. Sözcü, 22 milletvekilinin ise ret oyu kullandığını kaydetti.

Rusya-Ermenistan ilişkileri, Moskova'nın Ukrayna'yı işgalinden ve Ermenistan'ın Moskova’yı Dağlık Karabağ konusunda bir şey yapmamakla eleştirmesinden olumsuz etkilendi.

UCM’ye katılmak, Putin’in Ermenistan’a ayak basması halinde tutuklanması anlamına geliyor. Çünkü mahkeme bu yıl, Ukrayna'dan yüzlerce veya daha fazla çocuğu yasadışı olarak sınır dışı ettiği şüphesiyle Putin hakkında tutuklama emri çıkarmıştı.

Ermenistan, Moskova'nın kendisini UCM'nin yargı yetkisine başvurması halinde "ciddi sonuçlar" doğuracağı konusunda uyarmasının ardından planlarını Rusya ile görüştüğünü açıklamıştı.

Erivan, bu hamlenin her zaman Azerbaycan'ın Ermenistan'la uzun süredir devam eden çatışmada işlediğini söylediği savaş suçlarını ele almayı amaçladığını ve Rusya'yı hedef almadığını bildiriyor.

Kremlin ise, Ermenistan'ın güvenliğini sağlamak için yalnızca Rusya'ya güvenme politikasının bir hata olduğunu açıkça söyleyen ve ABD kuvvetleriyle ortak manevralara ev sahipliği yapan Başbakan Nikol Paşinyan'a karşı artan hayal kırıklığını dile getiriyor.

Forum

STÜDYO VOA

CIA İsrail ve Hamas arasındaki ateşkesi uzatmak için devrede – 28 Kasım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG