Erişilebilirlik

Erzincan'daki altın madeninde toprak kayması meydana geldi: İşçiler mahsur kaldı


Erzincan'ın İliç ilçesine 8 kilometre uzaklıkta bir altın madeninde toprak kayması sonucu en az dokuz işçi mahsur kaldı.
Erzincan'ın İliç ilçesine 8 kilometre uzaklıkta bir altın madeninde toprak kayması sonucu en az dokuz işçi mahsur kaldı.

Erzincan'ın İliç ilçesine 8 kilometre uzaklıkta Anagold firmasının işlettiği Çöpler altın madeninde meydana gelen toprak kayması sonucu en az dokuz işçinin mahsur kaldığı bildirildi. Yetkililer, arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada, “Erzincan ili İliç ilçesinde bulunan ve Anagold Madencilik’in ruhsat sahibi olduğu maden sahasında 13 Şubat 2024 saat 14:30’da toprak kayması meydana gelmiştir. Kayma sonucunda ilk tespitlere göre 9 maden çalışanına ulaşılamamaktadır” şeklinde açıklama yaptı.

Olayla ilgili adli soruşturma başlatıldığını kaydeden Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, X üzerinden yaptığı açıklamada, “Erzincan ilimize bağlı İliç ilçemizde bulunan maden sahasında 14.30 sularında toprak kayması yaşanması hepimizi derinden üzdü. Olayla ilgili İliç Cumhuriyet Başsavcılığı’nca adli soruşturma başlatılmış olup 4 Cumhuriyet Savcısı görevlendirilmiştir. Erzincanlı vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, göçük altında kalan madenci kardeşlerimizin sağ salim kurtarılmasını diliyorum” dedi.

Olay yerinden gelen görüntüler, kayan toprağın, maden işçilerinin o sırada bulundukları düşünülen vadiye indiğini gösterdi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya da dokuz işçiden haber alınamadığını doğruladı.

Madeni işleten özel şirket Anagold, bu "acı verici" olayın etkilerini en aza indirmek için çalıştığını bildirdi.

Anagold yaptığı açıklamada "Bu olayı acilen aydınlatmak için tüm imkanlarımızı seferber edeceğiz" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, X hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, acil sağlık hizmeti vermek üzere ekiplerin görev başında olduğunu bildirdi. Koca, “Erzincan İliç’te bir maden ocağında meydana gelen toprak kayması olayı sebebiyle 6 ambulans ve 2 UMKE Timiyle medikal kurtarma ve acil sağlık hizmeti için görev başındayız. Toprak altında olduğu düşünülen kişilere henüz ulaşılamadı. Allah bu ve benzeri tüm afetlerden korusun” dedi.

AFAD'dan yapılan açıklamada da, “Olay bölgesine Erzincan, Erzurum, Sivas, Rize, Malatya, Giresun, Diyarbakır, Tokat ve Tunceli il AFAD müdürlüklerimizden personel sevk edilmiştir” denildi.

Toprak kaymasının meydana geldiği açık ocak işletmesi Çöpler altın madeninin yüzde 80 hissesi, merkezi Kanada'nın Vancouver kentinde bulunan madencilik firması SSR Mining'e, yüzde 20 hissesi ise Çalık Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Lidya Madencilik firmasına ait. SSR Mining, Türkiye, ABD, Kanada ve Arjantin olmak üzere dört ülkede altın madenciliği faaliyetleri yürütüyor.

SSR Mining'den yapılan açıklamada, yığın liçinde meydana gelen büyük kayma nedeniyle madendeki faaliyetlerin durdurulduğu bildirildi.

SSR Mining firmasının internet sitesinden alınan bilgilere göre Çöpler altın madeni, 2010 yılından bu yana işletiliyor. Madenin tahmini işletim süresinin 20 yıl olduğu kaydediliyor. Madendeki altın çevheri, oksit ve sülfat tesisleri olmak üzere iki üretim tesisinde işleniyor. Oksit çevheri yığın liçi tekniğiyle, sülfat cevheri ise basınç oksidasyonuyla işlenerek altın üretimi yapılıyor. Yığın liçi tekniğiyle altın elde edilen madenlerde altının cevherden ayrıştırılması için siyanür solüsyonları kullanılıyor.

Forum

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA
lütfen bekleyin
Embed

No media source currently available

0:00 0:29:22 0:00
XS
SM
MD
LG