Erişilebilirlik

Esat Ziyareti Yaptırım Getirdi


Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkanı, İspanyol senatör Pedro Agramunt'un yetkileri elinden alındı. Agramunt, artık AKPM'yi temsil edemeyecek.
Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkanı, İspanyol senatör Pedro Agramunt'un yetkileri elinden alındı. Agramunt, artık AKPM'yi temsil edemeyecek.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Pedro Agramunt’un yetkileri elinden alındı. Radikal olarak değerlendirilebilecek bu adım Agramunt’un bir Rus uçağıyla Şam’a yaptığı ziyaret nedeniyle geldi

Rus askeri uçağı ile Şam’a uçarak Suriye Devlet Başkanı Başar Esat ile görüştüğü için eleştirilerin hedefinde olan Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Pedro Agramunt’un yetkileri elinden alındı.

AKPM genel kurulunun ve komitelerinin koordinasyonundan sorumlu ‘Büro’, istifasını sunmayan Agramunt’a ‘güvensizlik’ kararı alarak bir dizi yaptırımı devreye soktu.

AKPM Başkanı, 20 Başkan Yardımcısı, siyasi grup liderleri ve komite başkanlarından oluşan Büro tarafından alınan karar gereği Agramunt, herhangi bir resmi ziyaret düzenleyemeyecek, toplantılara katılamayacak ve AKPM adına ‘Başkan’ sıfatıyla açıklama yapamayacak.

Kurallar gereği AKPM Başkanı istifaya zorlanamıyor. Agramunt’un katılmaması nedeniyle Büro toplantısına başkanlık eden Kıdemli Başkan Yardımcısı Sir Roger Gale, “Başkan, Büro toplantısına katılmamayı tercih etti ve istifa mektubu da sunmadı. Sonuç olarak Büro bu adımları atmayı gerekli gördü” dedi.

Gale, “AKPM’nin standart ve ilkeleri herhangi bir bireysel üyeden daha önemli ve meclisin bütünlüğü korunmalı” ifadelerini kullandı.

Agramunt’un Esat ziyareti hafta başında AKPM gündemine taşınmış ve istifa talepleri dillendirilmişti. Agramunt ise kendisini, ziyarete AKPM adına katılmadığını belirterek savunmaya çalışarak, “Bu ziyaret bir hataydı ve bunun sonuçlarını gördüğümde bunu daha iyi hissettim. Özür dilerim. Gelecek tepkileri kestiremedim” demişti.

Agramunt ile ilgili suçlamalar sadece Esat ziyaretiyle sınırlı değil. İspanyol senatörün adı, 2013’ten bu yana Azerbaycan bağlantılı bir yolsuzlukla da anılıyor.

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG