Erişilebilirlik

“Eşcinsel Evliliği Değil Çocuklarımıza Yaşam Hakkı İstiyoruz”


İSTANBUL - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın deprem nedeniyle sessiz başlattığı seçim kampanyasında, seçim tarihi yaklaştıkça “ailenin kutsal olduğu” vurgusu, yerini daha hararetli açıklamalara bırakıyor.

Cumhur İttifakı mitinglerinde, LGBTİ karşıtı söylemler giderek daha sık yankılanıyor. Peki bu, Türkiye’deki LGBTİ toplumunda nasıl karşılık buluyor?

VOA Türkçe’ye konuşan LGBTİ+ Aileleri ve Yakınları Derneği (LİSTAG) kurucu üyelerinden Günseli Dum, “Eşcinsel evliliğin falan peşinde değiliz, çocuklarımızın yaşamları söz konusu. Yaşam hakkı vermiyorlar, neredeyse katledecekler” dedi.

LGBTİ+ Aileleri ve Yakınları Derneği LİSTAG, çocukları veya yakınları LGBTİ birey olan ailelerin destek ve dayanışma amacıyla kurulmuş. 2008’den beri faaliyette olan dernek her ay ailelere ücretsiz bilgilendirme ve paylaşım toplantıları düzenliyor.

“Eşcinsel Evliliği Değil Çocuklarımıza Yaşam Hakkı İstiyoruz” - Seçim 2023
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:14:11 0:00

"Çocuklarımızın özgür olmalarını istiyoruz"

Oğlu da bir LGBTİ birey olan Günseli Dum, çocuğunun sapkın olarak tanımlanmasından rahatsız. İstanbul Sözleşmesi’nden LGBTİ toplumu bahane edilerek çıkıldığını, bireylerin başlarına bir şey geldiğinde polise gitmekten çekindikleri bir noktaya gelindiğini söylüyor. Dum, şunları ifade ediyor:

“Bir argümanı kalmadı artık bu hükümetin kullanacağı. Çünkü ekonomi deseniz kötü, sistem kalmamış, hukuk yok, sağlık sistemi yok. Herkes rahatsız. O nedenle şu an sadece ellerinde kalan LGBT düşmanlığı ve nefret söylemi. Halbuki buna hiç gerek yok. Sadece düşünce ve örgütlenme özgürlüğü bekliyoruz. Bu olsa yeter. Çünkü bunun olmadığı yerde hiç kimse düşündüğünü söyleyemeyince her şey bastırılıyor. Özgür olmalarını istiyoruz çocuklarımızın. LGBTİ’lerin temel hak ve özgürlükleri olsun istiyoruz. Biz eşcinsel evliliği falan peşinde değiliz, çocuklarımızın yaşamları söz konusu. Yaşam hakkı vermiyorlar. Neredeyse katledecekler. Bu gidişatın oralara gitmesinden korkuyoruz.”


“Muhalefet de LGBTİ’yi ağzına almaz oldu”

Millet İttifakı’nın mutabakat metninde LGBTİ bireylerin yer almamasına da değinen Dum, bugüne kadar meclisteki birçok partiye ulaşarak LGBT nedir, nasıl çocuk yetiştiririz konularında bilgilendirme yapmak istediklerini, ancak bugüne kadar Türkiye İşçi Partisi hariç hiçbir partiden yanıt alamadıklarını kaydetti.

Günseli Dum, “Aslında eskiden birçok parti yöneticisi ve belediye başkanları LGBTİ dostu imzalar atmışlar ve buna uygun davranacaklarını söylemişlerdi. Ama maalesef bu son beş senedir bu baskılar arttıkça onlar da LGBT’yi artık artık ağzına almaz oldular. Anlayışla karşılıyoruz. Bir dolu insanın düşüncesini söylediği için içeri alındığı bir dönemden geçiyoruz. O nedenle yapmıyorlar” diye konuştu.

  • 16x9 Image

    Mehtap Çolak Yılmaz

    Mehtap Çolak Yılmaz, 1997 yılında Star Haber’de başladığı televizyon haberciliğine, 2000 yılında ATV Haber’le devam etti. Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde haber takip etti, söyleşiler ve canlı yayınlar yaptı. 2003 yılında iki ay boyunca Irak’ın işgalini Bağdat ve Kuzey Irak’tan takip etti. 2005 yılında  ATV Haber Washington Temsilcisi olarak mesleğine Amerika’da devam eden Yılmaz, 2012 yılından bu yana da Amerika’nın Sesi’nde çalışıyor.

STÜDYO VOA

Dışişleri Bakanı Fidan Washington’da – 8 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG