Erişilebilirlik

Trump Kongre’deki Cumhuriyetçiler'le görüşmesinde Ukrayna’ya yardımları eleştirdi, gümrük vergilerini gündeme getirdi


Cumhuriyetçiler, eski Başkan Trump'ın Perşembe günkü Kongre ziyaretinin Senato ve Temsilciler Meclisi'nde sert şekilde bölünen Cumhuriyetçi gruplara birlik getirmesini umuyor.
Cumhuriyetçiler, eski Başkan Trump'ın Perşembe günkü Kongre ziyaretinin Senato ve Temsilciler Meclisi'nde sert şekilde bölünen Cumhuriyetçi gruplara birlik getirmesini umuyor.

Eski Başkan Donald Trump, partisine Beyaz Saray'ın ve Kongre'nin her iki kanadının kontrolünü verebilecek olan 5 Kasım seçimleri öncesinde Cumhuriyetçi Kongre üyeleriyle biraraya gelmek üzere Perşembe günü Kongre'ye gitti.

Cumhuriyetçi Partililer, 5 Kasım seçimlerine geri sayım devam ederken eski Başkan Donald Trump'ın ziyaretinin, Senato ve Temsilciler Meclisi'nde sert bir şekilde bölünen Cumhuriyetçi gruplara birlik getirmesini umuyor.

Trump bugün Washington'da Cumhuriyetçi Kongre müttefikleriyle kapalı kapılar ardında yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada "harika bir toplantı" gerçekleştirdiğini söyledi.

Trump Kongre’deki Cumhuriyetçiler'le görüşmesinde gümrük vergilerini gündeme getirdi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:45 0:00

Trump, "Cumhuriyetçi Parti içinde muazzam bir birlik var. Sınırları görmek istiyoruz. Güçlü bir ordu görmek istiyoruz. Paranın dünyanın her yerinde boşa harcanmadığını görmek istiyoruz. Rus gemilerini Florida açıklarında görmek istemiyoruz ki şu anda öyle. Bu düşünülemez. Ülkemiz için sadece başarı görmek istiyoruz ve şu anda başarımız yok" şeklinde konuştu

Başkan Joe Biden'ı eleştiren Trump, "Tüm dünyada alay edilen bir liderimiz var. Bunu hızla tersine çevireceğiz. Anketler bizim için çok güçlü görünüyor. Bazı eyaletlerde gerçekten öndeyiz ama seçilmemiz gerekiyor. Seçimi almalıyız ve burayı yeniden gerçekten çok özel bir yer haline getirmeliyiz" dedi.

Toplantıda hangi başlıklar gündeme geldi?

Toplantıya katılanlar, Trump'ın ABD'nin Ukrayna'ya yaptığı yardımı eleştirdiğini, Cumhuriyetçi Kongre üyelerini hizmet sektöründeki bahşişlerden alınan vergileri azaltmaya çağırdığını ve gümrük tarifelerinden bahsettiğini, 5 Kasım seçimleri öncesinde parti birliğini sağlamaya çalıştığını söyledi.

Trump, bahşiş gelirlerinden alınan vergilerin düşürülmesi için Kongre üyelerine çağrıda bulundu. Eski Başkan, hizmet sektöründe çalışanları cezbetmek amacıyla bu fikri ilk kez Pazar günü dile getirmişti.

Kongre üyeleri, Trump'ın kısa süre önce Cumhuriyetçiler'in desteğiyle kabul edilen Ukrayna'ya yönelik 60 milyar dolarlık yardım paketini eleştirdiğini söyledi.

Cumhuriyetçi Partili Temsilciler Meclisi üyesi Don Bacon gazetecilere yaptığı açıklamada, Trump'ın Çin mallarına yönelik gümrük vergilerine destek verdiğini de söyledi ve "Trump, gümrük vergilerinin yürütme organı için güçlü bir araç olduğunu söyledi. Bunu Çin ile müzakerelerde kullanıp taviz alabileceğimizi belirtti" şeklinde konuştu.

Sertlik yanlısı Cumhuriyetçi Kongre üyesi Matt Gaetz de Trump'ın ABD çelik endüstrisini korumak için gümrük tarifelerine destek verdiğini söyledi.

Trump, 2017-2021 yılları arasındaki görev süresi boyunca gümrük vergilerini agresif bir şekilde kullanmış ve rekabeti engellemek için birçok Çin ürününe yüzde 25'e varan vergiler koymuştu.

Kongre üyeleri, Trump'ın ayrıca Temsilciler Meclisi'ndeki Cumhuriyetçiler'i kürtajın ulusal düzeyde yasaklanması için baskı yapmamaya ve etkinliklerini engelleyen parti içi çekişmeleri bırakmaya teşvik ettiğini söyledi.

Trump Cumhuriyetçiler'e, ABD Anayada Mahkemesi'nin 2022'de aldığı ve ülke çapında kürtaja erişim garantisini sona erdiren kararının ardından ülke çapında bir yasak getirmek yerine eyaletlerin kürtaj konusunda kendi politikalarını belirlemelerine izin vermeleri gerektiğini söyledi. Parti içinde pek çok kişi kürtajın tamamen yasaklanmasını istiyor.

Cumhuriyetçi Temsilci French Hill gazetecilere yaptığı açıklamada, "Trump, bunun doğru karar olduğunu düşündüğünü söyledi" dedi.

Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson gazetecilere yaptığı açıklamada, "Liderlik için plan yapmalıyız çünkü çözmemiz gereken çok fazla sorun var" dedi.

Cumhuriyetçi Kongre üyeleri, Trump'ın Mike Johnson'ı görevden almak için başarısız bir çabaya öncülük eden aşırı sağcı Marjorie Taylor Greene'i de kendisiyle yapıcı bir şekilde çalışmaya teşvik ettiğini söyledi.

Kapalı kapılar ardında yapılan toplantıda Trump, partisinin 218-213'lük dar Temsilciler Meclisi çoğunluğunu genişletmek için çalışacağını ve 6 Ocak 2021'de destekçileri tarafından ABD Kongre Binası'na yapılan saldırıdan sonra kendisini görevden almak için oy kullanan iki Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi üyesinin bile yeniden seçilmesine yardımcı olacağını vurguladı.

Trump'ın kampanya stratejilerini görüşmek üzere Senato Cumhuriyetçileriyle öğle yemeğinde biraraya gelmesi bekleniyor.

Trump ve şimdiki Demokrat Başkan Joe Biden görevdeki ilk iki yıllarında Kongre’de partilerinin çoğunlukta olmasının avantajlarını kullanmıştı. Ancak ara seçimlerde partilerinin Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu kaybettiğini gören her iki başkan da yasaları kolaylıkla geçirme becerisini yitirmişti.

Cumhuriyetçi Partili Senatör Thom Tillis gazetecilere yaptığı açıklamada, "Senato'da çoğunluğu elde edebilmemiz, özünde Başkan Trump'ın kazanmasına bağlı. Dolayısıyla, tek takım/tek vizyon gibiyiz ve sanırım büyük ölçüde bunu konuşacağız" dedi

Cumhuriyetçiler Trump'ın Biden'ı 5 Kasım seçimlerinde yenilgiye uğratmasını, Temsilciler Meclisi'nde sahip oldukları 213'e 218’lik çoğunluk marjını genişletmeyi ve Demokratlar’ın şu anda 49’a 51 egemen olduğu Senato'nun kontrolünü ele geçirmeyi umuyor.

Lobi grubu Business Roundtable'da konuşma

İki kaynağa göre Trump, Perşembe günü Washington'da üst düzey Amerikalı iş dünyası liderleriyle de biraraya geldi.

Trump, 200'den fazla şirket yöneticisinin üye olduğu başkent Washington merkezli Business Roundtable'daki toplantıya katıldı. Kar amacı gütmeyen bir lobi grubu olan Business Roundtable, iş çevreleri ve şirketlerin çıkarına olan kamu politikalarını desteklemek için lobicilik faaliyetleri yürütüyor.

Kaynaklar, Trump'ın 2017-2021 döneminde ekonomi danışmanı olarak görev yapan muhafazakar yorumcu Larry Kudlow ile bir söyleşi yaptığını söyledi. JP Morgan Chase CEO'su Jamie Dimon, görüşmenin ardından binadan ayrılırken görüldü.

Trump'ın ekonomi danışmanı Stephen Moore toplantı sonrasında, şirketler için vergi indirimlerini ve düzenlemelerin azaltılmasını vurgulayan eski Başkan'ın "iş dünyasının çıkarına olan mesajlar verdiğini" söyledi.

Business Roundtable, seçim yıllarında rutin olarak başkan adaylarıyla görüşüyor. 6 Ocak 2021'de Kongre Binası'na yapılan baskın sonrası birçok şirket, Trump ve destekçilerinden uzaklaşmıştı. Baskından sonraki haftalarda birçok büyük şirket, Biden'ın kazandığı 2020 seçimini reddeden politikacılara artık bağış yapmayacaklarını söylemiş, ancak o zamandan beri birçoğu bu sözünü sessizce geri almıştı.

Trump'ın Business Roundtable'daki konuşmasıysa şimdi iş dünyasından bazılarının eski Başkan'a yeniden ısındığının işareti olarak algılanıyor.

Blackstone'un CEO'su Stephen Schwarzman gibi iş dünyasının devleri daha önce Trump'tan vazgeçmiş, ancak bu seçim döngüsünde Trump'ın rakiplerini kolayca alt etmesinin ardından onu destekleyeceklerini açıklamışlardı.

Geçmişteki anlaşmazlıklar

Ancak ziyaret, Aralık 2020'de Biden'ın seçim zaferini kabul ettiğinden bu yana eski başkanla konuşmayan Cumhuriyetçi Partililer’in Senato’daki lideri Mitch McConnell dahil Trump ile Kongre üyeleri arasında uzun süredir devam eden gerginlikleri ön plana çıkardı. Trump'ın 2020’de aldığı yenilginin hile sonucu olduğuna dair temelsiz iddiaları, 6 Ocak 2021'de Kongre Binası'na yapılan saldırıyı tetiklemişti.

Aralarındaki farklılıklara rağmen Kentuckyli Cumhuriyetçi senatör, Trump'ın adaylığını desteklediğini vurguladı. McConnell Çarşamba günü gazetecilere verdiği demeçte, "Onu destekliyorum. Ülkenin dört bir yanındaki seçmenler tarafından aday gösterilmeyi hak etti. Ve elbette ben de toplantıda olacağım," dedi.

Aralarında Susan Collins, Lisa Murkowksi ve Mitt Romney gibi ılımlı Cumhuriyetçi Partili senatörlerin de bulunduğu diğer isimler ise programlarındaki çakışmaları gerekçe göstererek toplantıya katılmayacak.

Çarşamba günü Senato’daki Cumhuriyetçilerl’e öğle yemeğinde biraraya gelen Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson, birlik içindeki bir Cumhuriyetçi hükümetin Senato'daki Demokrat itirazlarını aşmak için bütçe uzlaşması adı verilen parlamento aracını nasıl kullanabileceğini konuştu.

Johnson daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, "Yasalaştırmak istediğimiz büyük politika değişiklikleri var. Bu nedenle, bundan en iyi şekilde yararlanmak ve Kongre’nin her iki kanadı arasında eşgüdüm sağlamak istiyoruz" dedi.

Temsilciler Meclisi ve Senato’daki Cumhuriyetçiler’in odak noktalarından biri, Trump'ın 2017 Vergi İndirimleri ve İstihdam Yasası kapsamında gelecek yıl sona erecek olan vergi indirimlerini kalıcı hale getirmek olacak.

Kongre üyelerinin ayrıca 1 Ekim'de başlayacak mali yıl için harcama planlarını ve ülkenin borç tavanını yükseltmek ya da askıya almak için yaklaşan 1 Ocak son tarihini nasıl ele alacaklarını tartışmaları bekleniyor. Borç tavanının yükseltilmesine ilişkin çekişmeler geçmişte mali piyasaları ürkütmüştü.

Temsilciler Meclisi'ndeki Cumhuriyetçi merkezciler de Trump'ın, Ekim ayında eski Meclis Başkanı Kevin McCarthy'yi görevden alan, geçen ay Johnson'ı görevden almaya çalışan ve geçtiğimiz yıl boyunca kendi partilerinin yasalarını engelleyen katı muhafazakarları partinin geri kalanıyla aynı çizgiye gelmeye ikna etmesini umuyor.

Cumhuriyetçi Partili Temsilciler Meclisi üyesi Anthony D'Esposito, "Başkan, üyelerimizin birarada kalmasının ne kadar önemli olduğunu yeniden teyit etme fırsatına sahip. Başarımız Cumhuriyetçiler olarak birarada kalmamıza bağlı" dedi.

Forum

XS
SM
MD
LG