Erişilebilirlik

Eski ABD Başkanı Trump hakkında 2020 başkanlık seçimleri sonucuna müdahale iddianamesi


Eski ABD Başkanı Donald Trump 2020'de Joe Biden'ın kazandığı başkanlık seçimleri sonuçlarına karşı çıkmak için miting düzenlerken.
Eski ABD Başkanı Donald Trump 2020'de Joe Biden'ın kazandığı başkanlık seçimleri sonuçlarına karşı çıkmak için miting düzenlerken.

WASHINGTON - Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın 2020’de yapılan başkanlık seçimlerinin sonuçlarının değiştirilmesine yönelik çabalarına ilişkin yürütülen soruşturmada iddianame açıklandı. Trump, “ABD’yi dolandırmaya yönelik komplo ve vatandaşların haklarına karşı komplo” ile suçlanıyor.

Özel savcı Jack Smith ve ekibinin hazırladığı 45 sayfalık iddianamede Donald Trump’a yönelik dört suçlama yöneltiliyor. İddianamede, “ABD’yi dolandırmaya yönelik komplo, vatandaşların haklarına karşı komplo, resmi soruşturmayı engellemeye yönelik girişim" suçlamaları yer alıyor.

Suçlamalar soruşturmayla ilgili Büyük Jüri’nin saatler süren toplantısının ardından geldi.

Suçlama yöneltilmesi için 23 kişiden oluşan Büyük Jüri’den 12’sinin bu yönde oy kullanması gerekiyor.

ABD tarihinde ilk defa eski bir ABD Başkanı suçlamalarla karşı karşıya, hem de üçüncü defa.

"Sanık seçimi kaybetmesine rağmen iktidarda kalmaya kararlıydı"

Trump aleyhinde hazırlanan iddianame, "Sanık Donald Trump ABD'nin 45. Başkanı ve 2020 seçimlerinde adaydı. Sanık 2020 başkanlık seçimlerini kaybetti. Kaybetmesine rağmen iktidarda kalmaya kararlıydı" ifadeleriyle başlıyor.

Donald Trump'ın Kasım 2020'deki seçimlerden sonraki iki buçuk ay boyunca, "seçimi kendisinin kazandığına ilişkin iddiaları bunların asılsız olduğunu bilmesine rağmen yaydığı" belirtiliyor.

Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın 2020'deki başkanlık seçimleri sonuçlarını değiştirmeye yönelik çabalarına ilişkin soruşturmada kabul edilen iddianame, 1 Ağustos 2023.
Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın 2020'deki başkanlık seçimleri sonuçlarını değiştirmeye yönelik çabalarına ilişkin soruşturmada kabul edilen iddianame, 1 Ağustos 2023.


Savcı Smith: "6 Ocak Kongre saldırısını sanığın yalanları körükledi"

Özel savcı Jack Smith hazırlanan iddianameyle ilgili kameralar karşısında yaptığı kısa basın açıklamasında, “Herkesi iddianamenin tamamını okumaya teşvik ediyorum" dedi, "hızlı bir yargılama süreci" olmasını amaçladıklarını belirtti.

Jack Smith, "6 Ocak 2021’de ulusumuzun kongresine saldırı Amerikan demokrasisinin merkezine yönelik benzeri görülmemiş bir saldırıydı. İddianamede anlatıldığı gibi, saldırıyı sanığın ABD hükümetinin temel işlevini engelleyen, ulusun başkanlık seçimi sonuçlarının toplanması, sayılması ve onaylanması sürecini hedef alan yalanları körükledi.” ifadelerini kullandı.

"Masumiyet karinesi" ilkesini vurgulayan özel savcı Jack Smith, iddianamenin iddialardan oluştuğunu ve "mahkemede aksi makul şüphe ötesinde kanıtlanıncaya kadar sanığın masum olduğunun varsayılması" gerektiğinin altını çizdi.

Özel savcı Jack Smith eski ABD Başkanı Donald Trump aleyhindeki iddianameye ilişkin Adalet Bakanlığı'nda açıklama yaparken, 1 Ağustos 2023. Jack Smith Trump hakkında gizli belge soruşturmasını da yürütüyordu.
Özel savcı Jack Smith eski ABD Başkanı Donald Trump aleyhindeki iddianameye ilişkin Adalet Bakanlığı'nda açıklama yaparken, 1 Ağustos 2023. Jack Smith Trump hakkında gizli belge soruşturmasını da yürütüyordu.

3 Ağustos’ta mahkemeye çıkması bekleniyor

Soruşturma kapsamında şimdiye kadar ifade veren yetkililer, Trump’ın kendilerine seçimde usulsüzlük yapıldığına ilişkin asılsız iddialara dayanarak baskı uyguladığını anlatmıştı.

Eski ABD Başkanı Trump’ın başkent Washington’da 3 Ağustos Perşembe günü federal mahkemede yargıç karşısına çıkması bekleniyor.

Trump: “2024 seçimine müdahale için bir başka sahte iddianame”

Donald Trump suçlamalar kamuoyuna yansımadan önce kendi sosyal medya platformu Truth Social’da paylaştığı mesajda aleyhindeki iddianamenin Salı gününü kastederek bu akşam 5’te açıklanacağını duyduğunu belirtti.

Özel savcı Jack Smith için “dengesiz” ifadesini kullanan Donald Trump, “2024 seçimlerine müdahale etmek için en sevdiğiniz Başkanınıza karşı bir başka sahte iddianame açıklayacağını duydum” diye yazdı.

Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın 3 Ağustos'ta yargıç karşısına çıkması bekleniyor. 2024'te yapılacak başkanlık seçimlerinde adaylığını açıklayan Trump Pennsylvania'nın Erie kentinde miting düzenlerken, 29 Temmuz 2023.
Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın 3 Ağustos'ta yargıç karşısına çıkması bekleniyor. 2024'te yapılacak başkanlık seçimlerinde adaylığını açıklayan Trump Pennsylvania'nın Erie kentinde miting düzenlerken, 29 Temmuz 2023.


Trump'ın sözcüsünden açıklama

Donald Trump'ın seçim kampanyasından yapılan açıklamada, Biden yönetimi 2024 seçimlerine müdahale amacıyla Adalet Bakanlığı'nı silah olarak kullandığı iddia edildi.

Trump'ın ve onu destekleyenlerin hedef alındığı kovuşturmaların "1930'larda Nazi Almanyası ya da diğer diktatör rejimlerden kalma olduğu" ileri sürüldü.

Trump 18 Temmuz’da yaptığı açıklamada özel savcı Jack Smith’in kendisine ilettiği mektupta 6 Ocak büyük jüri soruşturmasının hedefi olduğunu belirttiğini söylemişti.

2024’te yapılacak başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti’den aday adaylığını açıklayan Trump, 6 Ocak Kongre saldırısı davası ve aleyhindeki diğer soruşturmaları “cadı avı” olarak nitelemeye devam ediyor.

Bu hafta tatilde olan Biden çifti gelişmeler sırasında Oppenheimer'ı izledi

Donald Trump'la ilgili soruşturmalar konusunda yorum ve açıklama yapmaktan kaçınan Beyaz Saray iddianame konusunda da yorum yapmayı reddetti.

Beyaz Saray sözcüsü Ian Sams, “Sizi soruşturmaları bağımsız şekilde yürüten Adalet Bakanlığı'na yönlendiriyoruz” dedi.

Beyaz Saray'ın önceki iddianamelerde olduğu gibi son iddianameye ilişkin gelişmeleri de medyadan öğrendikleri belirtildi.

ABD Başkanı Joe Biden ve First Lady Jill Biden Trump hakkındaki iddianame açıklandığında Delaware'de tatildeydi.

İddianamenin sisteme düştüğü ve özel savcının kamera karşısına geçtiği dakikalarda bir restoranda yemek yiyen Biden çiftinin daha sonra Oppenheimer filmini izlemek üzere sinemaya gittiği belirtiliyor.

Gizli belge soruşturmasında son durum

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Florida’daki konutunda geçen yaz bulunan gizli belgelere ilişkin davada, izinsiz ve yasa dışı şekilde gizli belge bulundurmak ve güvenlik kayıtlarını silme teşebbüsü aracılığıyla soruşturmayı engellemekle suçlanıyor.

İddianamede Trump’a karşı 37 suçlamanın yöneltildiği dava kapsamında Trump’ın çalışanı Carlos De Oliveira mahkemede yargıç karşısına haftanın ilk günü çıkmıştı.

Gizli belge soruşturmasını da özel savcı Jack Smith yürütüyor. Jack Smith hem 6 Ocak hem de gizli belge soruşturmasını yürütmek üzere Kasım ayında Adalet Bakanı Merrick Garland tarafından görevlendirilmişti.

Georgia’da da iddianame beklentisi

Eski ABD Başkanı Trump’ın Demokrat Joe Biden’ın kazandığı 2020 seçim sonuçlarına müdahale etmeye yönelik çabalarına ilişkin ayrı bir soruşturma da Georgia eyaletine bağlı Atlanta’nın Fulton County bölgesinde yürütülüyor.

Bu iddianamenin de bu ayın ilk üç haftasında açıklanması bekleniyor.

Fulton County Bölge Savcısı Fani Willis, Ağustos ayının ilk üç haftasında iddianameyi açıklamayı planladığını söylemiş, “İki buçuk yıldır çalışıyoruz. Hazırız” demişti.

Yerel yetkililer ve federal kolluk yetkilileri Atlanta’da iddianamenin açıklanması öncesinde alınacak güvenlik önlemlerini planlamak amacıyla biraraya geldikleri biliniyor.

Geçen hafta Fulton County’daki adliye binasının dışına güvenlik bariyerleri yerleştirilmişti.

Trump’ın 2020 seçimlerinin ardından Georgia eyaleti seçim yetkililerinden Biden’ın zaferini tersine çevirecek kadar yeterli oy bulmalarını istediği bir telefon görüşmesinin kaydı bulunuyor.

Forum

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG