Erişilebilirlik

Eski CIA Direktör Yardımcısı Cohen Halkbank Sorularını Yanıtladı


Halkbank Genel Müdürü Mehmet Hakan Atilla’nın New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde yargılandığı duruşmaların 9’uncusu yapıldı.

Dokuzuncu günde tanık sandalyesinde yine eski CIA Direktör Yardımcısı David Cohen vardı. O dönemde Hazine Bakanlığı Müsteşarlığı görevinde bulunan Cohen, dün tanık olarak çıktığı duruşmada Halkbank yetkilileriyle 2014’te Ankara'da ve İstanbul'da bir araya geldiğini söylemiş, “Türkiye ile İran arasındaki ticarette asıl olarak kullanılan banka Halkbank'tı” demişti.

Cohen, bugünkü duruşmada IEEPA (Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası) ve bu yasa kapsamındaki cezalarla ilgili muhtelif bilgiler verdi. Daha sonra savcılık ve Atilla’nın savunma avukatlarının sorularını yanıtladı.

Cohen’e bugün Türkiye’ye yaptığı bu ziyaretleri soruldu. Cohen, bu ziyaretlerde Halkbank yetkilileriyle bir araya geldiğini söyledi. “Hatırladığım kadarıyla, Atilla ve Aslan ile yaptık toplantıyı” dedi.

Cohen, toplantıda Atilla ve Aslan'la bu yeni yasayla ilgili konuştuklarını söyledi. Cohen, “Başka konuları da ele aldığımıza eminim ama o konular neydi şimdi tam olarak hatırlamıyorum” diye konuştu. Savcı, Atilla ve Aslan'ın altın ticaretinden hiç bahsedip bahsetmediğini sordu. David Cohen, bu konunun çoğunlukla gündeme geldiğini belirtti.

Cohen ayrıca, 2012 yılının Eylül ayında Türkiye'de Halkbank'ı ziyaret ettiğini belirtti. ABD'nin yeni yaptırım sisteminden ve İran'ın bu sistemden kurtulmak için neler yapmaya çalışabileceğini konuştuklarını söyledi. Cohen, bu toplantıda Halkbank yetkililerinin, ABD'nin İran yaptırımlarını uygulamak istedikleri ve bunu yapabilecekleri konusunda kendisine güvence verdiğini söyledi.

Atilla’nın avukatı Victor Rocco Cohen’e, “Halkbank’ın ambargoyu delmesiyle ilgili herhangi bir uyarınız oldu mu?” diye sordu. Cohen bu soruyu, “Halkbank’ın İran ile yapılan altın ticaretiyle ilgili endişelerim oldu ama hiçbir zaman açık bir şekilde suça bulaşmış olduklarını onlara söylemedim” dedi.

Cohen, bir görüşmede Atilla’nın kendisine Sarraf’ı kara listeye alıp almayacağını sorduğunu ancak bu soruya olumlu yada olumsuz bir yanıt vermediğini de kaydetti. David Cohen, Atilla ile o dönemde altı kez bir araya geldiğini söyledi

Sarraf olmayınca davaya ilgi azaldı

Önceki yedi ayrı duruşmada tanık olarak ifade veren Rıza Sarraf bugün yapılan duruşmaya katılmadı. Sarraf’ın tanıklığının sona ermesi duruşmalara olan izleyici ve medya ilgisini de azalttı. Sabahın çok erken saatlerinden itibaren içeri girmek isteyen izleyicilerin oluşturduğu uzun kuyruk bugün yoktu.

Rıza Sarraf’ın tanık olarak katıldığı duruşmalar sırasında ana salon dışında binada iki ek salon daha açılmış; izleyiciler ve basın mensupları bu salonlarda kurulan monitörler aracılığıyla duruşmayı izlemişti.

Bugünkü duruşmada ise ana salon tamamen dolmadı. İkinci salonda ise duruşmayı izleyen bir kişinin olduğu gözlendi.

STÜDYO VOA

ABD’den İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin ölümüyle ilgili taziye mesajı - 20 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG