Erişilebilirlik

Eski FBI Başkanı Comey İfade Vermeye Başladı


Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) eski başkanı James Comey, Senato İstihbarat Komisyonu’nda ifade vermeye başladı. Amerika Comey’nin ifadesine kilitlenmiş durumda. Başkent Washington ve bazı büyük kentlerde restoran ve barlar, oturumun sabah saatlerinde olmasına rağmen, kapılarını erkenden açtı.

Senato İstihbarat Komisyonu’nda ifade vermeye başlayan Comey, Rusya’nın 2016 başkanlık seçimleri ve Başkan Donald Trump'la arasında geçen diyaloglarla ilgili olarak senatörlerin yönelttiği soruları cevaplıyor.

Başkent Washington’dan San Francisco’ya kadar restoran ve bar gibi birçok mekanda ‘özel izleme’ partileri düzenleniyor. Özel kahvaltılar, daha ucuz içecekler sunuluyor.

Comey’nin ifadesi Amerikan futbolunun şampiyonluk maçıyla eş tutuluyor ve ‘Washington’un Süper Kupası (Super Bowl) olarak nitelendiriliyor.,

Comey, Çarşamba günü yayınladığı yazılı ifadede, Trump’ın kendisine özel olarak eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn hakkındaki soruşturmayı son erdirmesini istediğini belirtmişti.

Comey, Trump’ın sözlerine başlamadan önce kendisine FB başkanlığına devam etmeyi isteyip istemediğini sorduğunu da kaydetmişti.

Comey ayrıca Trump’ın kendisinden bağlılık istediğini de belirtmiş, kendisinin buna karşılık olarak Trump’a dürüst olacağını söylediğini bildirmişti.

Amerika Başkanı Donald Trump geçen ay beklenmedik şekilde James Comey’i FBI Başkanlığı görevinden almıştı.

Comey, FBI başkanı olarak Rusya’nın 2016 başkanlık seçimine olası müdahalesiyle Trump’a yakın isimlerin Rusya'yla bağlantısı olup olmadığını araştırıyordu.

Amerika’da istihbarat kurumları Rusya’nın seçimlere müdahale ettiğine inanıyor.

STÜDYO VOA

Hakan Fidan New York’ta resmi görüşmelerini sürdürdü – 22 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG