Erişilebilirlik

Eski İsrail Başbakanları Davalık Oldu


İsrail’in eski başbakanları Benyamin Netanyahu ve Ehud Olmert, hakaret davası nedeniyle mahkemede karşı karşıya geldi. Netanyahu’nun sözcüsü, davaya bakan yargıcın Netanyahu'nun selefi Ehud Olmert aleyhine açtığı hakaret davasında uzlaşma teklifinde bulunduğunu açıkladı.

Şu anda İsrail'in muhalefet lideri olan Netanyahu, Olmert'in geçen yıl İsrail medyasına verdiği iki röportajda kendisi, eşi ve büyük oğlunun akıl hastası olduğu yönündeki yorumları nedeniyle açtığı davada 837 bin şekel (269.000 dolar) tazminat talep ediyor.

Netanyahu davayı açarken bu sözlerin ailesini karalayan "çirkin, küstah yalanlar" olduğunu söyledi.

Her iki eski liderin de katıldığı Tel Aviv'deki ön duruşmada, yargıç, Olmert'e, İsrail basınındaki haberlerde yer alan "Başbakan Netanyahu’nun, eşinin ve büyük oğlunun akıl hastalığı düzeltilemez" şeklindeki sözlerini neye dayandırdığını sordu.

Olmert, bu açıklamalarda bulunmadan önce uzmanlara ve Netanyahu ailesine yakın kişilere danıştığını söyledi.

Uzlaşma öneren Yargıç Amit Yariv, Olmert'in, ailenin ruh sağlığı hakkındaki yorumlarının bir gerçek değil, yalnızca bir fikir olduğunu belirtmesini önerdi, Netanyahu'nun sözcüsü de, Netanyahu ve ailesinin bu öneriye sıcak baktığını sözlerine ekledi.

Olmert'in uzlaşmayı kabul edeceğine dair henüz bir işaret yok.

Oturuma, Netanyahu'nun eşi Sara ve sosyal medyada etkin sağcı bir isim olan oğulları Yair de katıldı.

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG