Erişilebilirlik

2002'den Bu Yana İlk Kez Euro ve Dolar Eşitleniyor


Avrupa Birliği ortak para biri Euro ve ABD Doları 20 yıl sonra ilk kez eşitlendi. Bu yılın başından bu yana değer kaybı süren Euro yüzde 12 civarından düşüş yaşadıktan sonra Euro/Dolar kuru 1,0002’ye kadar geriledi.

Euro’daki düşüş sonucu 1 Euro, 1 ABD dolarına eşit hale geldi. İki para birimi son olarak Aralık 2002’de eşit değere sahip olmuştu. O tarihten bu yana Euro, ABD dolarının üzerinde bir değerle işlem görüyordu.

Ekonomistler, Euro’daki düşüşün sürmesini beklediklerini dile getiriyor. Beklentiler ilk etapta 1 Euro’nun 90 cente kadar gerileyeceği şeklinde.

Uzmanlar, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının, yüzde 8’in üzerinde seyreden enflasyonun ve enflasyon karşısında ABD Merkez Bankası FED’in sert faiz artışlarına gitmesinin ABD para biri Doları Avrupa Birliği ortak para biri Euro karşısında güçlendirdiğine dikkat çekiyorlar.

Avrupa’da Rusya’yla yaşanan enerji krizi ve yükselen enerji fiyatları ve resesyon endişesinin de Euro’nun değer kaybını hızlandıran etkenler olduğuna dikkat çekiliyor.

Enflasyonla mücadele için faiz artışlarını sürdüreceğini belirten ABD Merkez Bankası’nın yeni bir 75 baz puanlık artışa daha gidecek olması beklentisi de ABD Doları’nın Euro karşısındaki değer artışını hızlandırıyor.

STÜDYO VOA

Eylem Tok ve oğlu Boston’da gözaltına alındı – 14 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG