Erişilebilirlik

Euro2024’te siyaset: Fransa’nın kaptanı Mbappé gençleri sandığa çağırdı; 'aşırılıklara' karşı uyardı


Yıldız futbolcu Mbappé, "Bizler fark yaratabilecek bir nesiliz, aşırı uçların iktidarın kapısını çaldığını görebiliyoruz ve ülkemizin geleceğini şekillendirme fırsatına sahibiz" dedi.
Yıldız futbolcu Mbappé, "Bizler fark yaratabilecek bir nesiliz, aşırı uçların iktidarın kapısını çaldığını görebiliyoruz ve ülkemizin geleceğini şekillendirme fırsatına sahibiz" dedi.

Fransa'nın Avrupa Şampiyonası'ndaki ilk maçının arifesinde, yıldız forvet Kylian Mbappé, Fransız halkını oy vermeye çağırdı. Mbappé, aşırı sağın yaklaşan parlamento seçimlerinde iktidarı ele geçirmeye çalıştığı bir dönemde "aşırılıklara" karşı uyardı.

Düseldorf'taki D Grubu karşılaşmasında Avusturya'nın yaratabileceği zorluklarla ilgili alışılagelmiş sorular, maç öncesi basın toplantısında Mbappe'nin korkuları hakkında açıkça konuşması ve Fransa'daki durumun "korkunç" olduğunu söylemesiyle bir kenara bırakıldı.

Fransa milli takımının kaptanı olan Mbappé, gençleri oylarının bir fark yaratabileceğine ikna etmek istediğini söyledi; herhangi bir politikacı ya da partinin ismini vermedi.

Mbappé bir tercüman aracılığıyla yaptığı açıklamada, "Bunun Fransa tarihi için çok önemli bir an olduğunu biliyoruz, bu daha önce hiç görülmemiş bir olay" dedi.

Yıldız futbolcu, "Bizler fark yaratabilecek bir nesiliz, aşırı uçların iktidarın kapısını çaldığını görebiliyoruz ve ülkemizin geleceğini şekillendirme fırsatına sahibiz" diye konuştu.

Mbappé bu durumun, Fransa'nın Avrupa Şampiyonası açılışında Avusturya ile oynayacağı yarınki maçtan bile daha önemli olduğunu söyledi.


Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 9 Haziran’da yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sağcı rakiplerinin elde ettiği başarıya karşı, 30 Haziran ve 7 Temmuz tarihlerinde iki turlu ulusal meclis seçimleri çağrısında bulunmuştu.

Kamuoyu yoklamaları aşırı sağcı Ulusal Bütünleşme (RN) partisinin, seçimlerde ilk kez birinci olabileceğini; ancak tek başına iktidar olacak mutlak çoğunluğa ulaşamayacağını gösteriyor.

Forvet Marcus Thuram, RN'in güç kazanmasını engellemek için insanları 'her gün savaşmaya' çağırırken Mbappé de takım arkadaşının görüşünü paylaştığını söyledi; "Çeşitlilik, hoşgörü ve saygı hakkında konuştuğumda ben de kendisiyle aynı fikirdeyim" dedi.

Aşırı görüşlere ve insanları bölen fikirlere karşı olduğunu söyleyen Mbappé, “Fransa'yı temsil etmekten gurur duymak istiyorum, benim değerlerime ya da bizim değerlerimize uymayan bir ülkeyi temsil etmek istemiyorum" ifadelerini kullandı.

Mbappé, siyaseti tartışmanın Fransa'nın sahadaki şansına zarar vermeyeceğini de kaydetti; "Biri diğerini engellemez, hem de hiç" dedi.

Fransa’da yüzbinler aşırı sağa karşı yürüdü
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:37 0:00


Fransa Futbol Federasyonu, daha önce basını, Almanya'daki oyuncularından ülkedeki seçimlerle ilgili yorum yapmalarını istemekten vazgeçmeye çağırmıştı.

Federasyon Cumartesi günü yaptığı açıklamada, “Maviler” olarak tanınan milli takımın tarafsızlığına saygı gösterilmesi ve siyasallaştırılmamasını istemişti.

Fransa federasyonu, oyuncuların görüşlerini ifade etmekte özgür olduklarını da kaydetmişti.

"Gözlerinizi dört açın"

UEFA'nın takımların ya da oyuncuların siyasi açıklamalar yapmasına karşı katı kuralları var. Mbappe Pazartesi günkü maç için yaptığı açıklamalarda bunu göz ardı etmedi; "Tüm oyuncularımızı ve tabii ki Fransız takımını korumak istiyoruz. Ancak bu konuyu düşündük ve sanırım bir şeyler yapacağız. Bu yüzden gözlerinizi dört açın” dedi.

Fransız kanat oyuncusu Ousmane Dembele daha önce "bence alarm zili çaldı" diyerek insanları harekete geçmeye ve oy kullanmaya çağırmıştı.

Teknik Direktör Didier Deschamps da oyuncularının özgür iradelerine ve siyasi görüşlerine saygı duyduğunu söyledi.

Deschamps, "Onların büyük oyuncular ama aynı zamanda Fransız vatandaşı olduklarını ve ülkedeki durumdan muaf ya da gelişmelere kayıtsız olmadıklarını kabul etmeliyiz" dedi.

Forum

XS
SM
MD
LG