Erişilebilirlik

Eyfel Kulesi’ne Camdan Güvenlik Duvarı


Eyfel Kulesi’ne Camdan Güvenlik Duvarı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:33 0:00

Fransa’da 1889’da Uluslararası Fuar etkinliği için yapılan ancak bugün ülkenin sembolü olan Eyfel Kulesi, güvenlik gerekçesiyle kurşun geçirmez cam duvarlarla çevirilecek. Eyfel’in etrafını çeviren demir tellerin yerini alması planlanan cam duvarlar kalıcı olacak.

Her yıl 6 milyon turistin ziyaret ettiği Eyfel Kulesi, pek çok terör saldırısının hedefi durumunda.

Paris Belediyesi, kule etrafındaki güvenlik önlemlerini güçlendirmek, ziyaret akışını modernize etmek ve ziyareti daha konforlu kılmak için yeni bir proje kabul etti.

Projeye göre, Eyfel Kulesi etrafına 2.5 metre yüksekliğinde kurşun geçirmez camdan duvarlar örülecek. Sonbaharda tamamlanması öngörülen proje ile sürekli bomba ihbarı ile boşaltılan Eyfel Kulesi’nin girişinde değil etrafında da güvenlik önlemi alınmış olacak.

Güvenlik gerekçesiyle Euro 2016 futbol karşılaşmaları boyunca Eyfel’in etrafına çekilen demir tellerin yerini daha estetik bir güvenlik çemberiyle değiştirilmesi hedefleniyor.

Eyfel Kulesini İşletme Kurumu Başkanı Bernard Gaudillères, “Kurşun geçirmez cam duvarlar, Eyfel Kulesi’nin bahçesini tümüyle çevreleyecek” dedi.

Önümüzdeki 15 yıl içinde tamamlanacak Modernizasyon Projesi 300 milyon Euro’ya mal olacak. Turistlerin Eyfel’in dört ayağının çevrelediği alana girişleri ise bedava olmaya devam edecek.

Son yıllarda terör saldırılarıyla sarsılan Fransa’da görünen o ki yetkililer Eyfel Kulesi’ne yönelik tehditleri oldukça ciddiye alıyor.

Yetkililer, kurşun geçirmez duvarların terör tehditlerine yönelik yapıldığını kabul ediyor ve “Maalesef bu tehdit sona ermiş değil” yorumunu yapıyor.

Fransa’da Ocak ve Kasım 2015 tarihlerinde Charlie Hebdo ve Paris’te, 14 Temmuz 2016’da da Nice kentinde düzenlenen terör saldırılarında çok sayıda kişi yaşamını yitirmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 1 Ekim - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:21 0:00
XS
SM
MD
LG