Erişilebilirlik

‘Eylül Ayında Karlılık Beklentisi Devam Edecek’


‘Eylül Ayında Karlılık Beklentisi Devam Edecek’
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:35 0:00

ABD piyasaları için sakin başlayan yaz tatili ağustos ayı boyunca Beyaz Saray'dan gelen haberler ve gelişmelerin etkisinde dalgalanmalar yaşadı. Ağustos ayının son haftası ülkenin petrol rafinerilerinin bulunduğu Tekas eyaletini vuran Harvey Kasırgası'nın etkileri petrol fiyatlarına yansıdı.

Hareketli bir yaz mevsimini geride bırakırken Eylül ayından beklentileri ve piyasalardaki durumu yatırım uzmanı Altan Ergün Amerika’nın Sesi’ne değerlendirdi.

Aslı Pelit’in sorularını yanıtlayan Altan Ergün, ağustos ayı boyunca piyasaları etkileyen faktörleri, “şirketlerin açıkladığı karlılık oranları ve Kuzey Kore’nin yaptığı nükleer denemelere bağlı olarak yüzde 5’lere varan satışlar” olarak sıraladı.

Amerikan ekonomisinin iyi ve işsizlik oranının düşük olduğunun altını çizen Ergür, eylül ayında da bu karlılık oranının artmasının beklendiğini belirtti.

Başkan Donald Trump’ın vergi reformu çabalarına da değinen Ergür, “Trump’tan bu konuda bir açıklama yapmasının beklendiğini” kaydetti, bununla birlikte yatırım uzmanı, “Vergileri çok düşük seviyeye indirirlerse, piyasalardaki beklenti bu vergilerin tekrar artacağı kanaatini oluşturabilir. Bu kanaat oluşursa da beklenen artış gerçekleşmeyebilir” diye ekledi.

Ergün ayrıca Euro’nun dolar karşısında değer kazanmaya devam etmesinin beklendiğini söyledi.

STÜDYO VOA

Rusya’ya yaptırımların hedefinde Türkiye’den kuruluşlar da var – 23 Şubat
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG