Erişilebilirlik

‘Facebook ve YouTube’u Kapatırız’a Tepki


Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jen Psaki

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bir televizyon programında “Gerekirse Youtube ile Facebook'u kapatırız” yönündeki açıklaması, Amerika’da tepkiyle karşılandı

Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jen Psaki, “İnternet yasası uygulanırken sosyal medya sitelerinin kapatılması yönündeki düşüncelerden kaygı duyduklarını” bildirdi.

Başbakan Erdoğan internet yasası ile ilgili olarak 30 Mart'tan sonra yeni düzenleme yapacaklarını kaydetmiş, “İnternet yasasına malum çevreler itiraz ettiler. Yapabileceğimiz kadarını yaptık. O alanda da 30 Mart'tan sonra atacağımız yeni adımlar var. Bu konuda kararlılığımız var. Bu milleti Youtube'a Facebook'a yediremeyiz. Kapatılmaları da dahil,” diye konuşmuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Psaki, günlük basın brifinginde yaptığı açıklamada, “Türkiye’den temel ifade özgürlüğüne bağlı kalacağı sözünü tutmasını bekliyoruz. Bağımsız özgür medya, açık toplum ve güvenilir yönetim sisteminin özüdür. Tüm demokrasilerin, halkların farklı sesleri ve özgür basın sayesinde güçlendiğine inanıyoruz,” diye konuştu.

Erdoğan’ın bu uyarısı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e de sorulmuş, Gül Cuma namazı çıkışında yaptığı açıklamada, YouTube ve Facebook gibi sitelerin kapatılmasının söz konusu olmayacağını söylemişti. Gül kendisi de sosyal medyayı sıkça kullanan biri.

CPJ’den Erdoğan’a: ‘Sansürden vazgeç’

Başbakan Erdoğan’ın sosyal medya sitelerini kapattırabileceği yönündeki açıklamaya bir tepki de merkezi New York’ta bulunan Gazetecileri Koruma Komitesi’nden (CPJ) geldi. CPJ açıklamasında, Erdoğan’a “özgür bilgi akışını önlemek amacıyla medyayı sansürlemekten ve sansürleme tehdidinde bulunmaktan” vazgeçme çağrısı yapıldı.

CPJ’in Avrupa ve Orta Asya Programı Koordinatörü Nina Ognianova, Erdoğan’ın iddia ettiği gibi sosyal medyanın topluma tehdit oluşturmadığını, asıl tehdidin kısıtlayıcı devlet politikaları olduğunu söyledi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Mehmet Öz Ankette 6 Puan Geride - 4 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:16 0:00
XS
SM
MD
LG