Erişilebilirlik

Fransa’nın Sağcı Lideri Le Pen Partisinden Atıldı


Fransa, aşırı sağ Front National’deki aylardır süren ibret verici hanedan savaşını büyük bir şaşkınlıkla izliyor. Fransa’nın en sağcı lideri Jean Marie Le Pen, 1972’de kurduğu partisi Front National’den, koltuğu devrettiği kızı Marine Le Pen’in çağrısı üzerine toplanan Disiplin Kurulu kararıyla ihraç edildi.

Fransa’nın aşırı sağ partisi Front National’deki aile kavgası ihraçla bitti. Front National (Milliyetçi Cephe) Yürütme Kurulu, genel başkanın babası, yönettiği partinin kurucusu ve onursal başkanı Jean Marie Le Pen’i, “gaz odalaları ve Mareşal Pettain” hakkındaki sözleri nedeniyle partiden “kesin ihraç” etti.
Front National’in Yürütme ve Disiplin Kurulu, baba Le Pen’in, Fransız medyasında yaptığı “Gaz odaları 2. Dünya Savaşı’nda küçük bir detaydı” ve “Almanya ile uzlaşan Mareşal Pettain’i hiçbir zaman bir hain olarak görmedim” şeklindeki açıklamalarından dolayı toplandı. Jean Marie Le Pen, tam bir hanedan parçalanmasına sahne olan toplantıya, eşi, avukatı ve partiyi kurduğu Bruno Gollnisch ile birlikte geldi. Kızı Marine Le Pen ve baba Le Pen’in şahsen hedef aldığı parti yöneticisi Floraian Philippot “tarafsız olamayacakları” gerekçesiyle toplantıya katılmadı. Baba Le Pen bu durumu da eleştirerek, “Şefler saklanmış, burada sadece hayalperestler var” diyerek eleştirdi.

Partinin 6 yöneticisine karşı kendini savunan Jean Marie Le Pen, “Siz benim durumumu değerlendirme kapasitesine sahip değilsiniz. Siz parti başkanına bağımlısınız” dedi. Savunmasında, ülke sınırlarını aşan bu ağır suçlamayı reddetmek için Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne de atıfta bulunan Le Pen, parti tarihinde kendisine bu kadar ağır bir ceza yöneltilmediğinin de altını çizdi. Ancak Le Pen’in savunması yürütme kurulu üyeleri üzerinde bir etki yaratmadı. Kurul, oy çokluğu ile Le Pen’in partiden ihracına karar verdi.

Yine mahkemeye gidiyor

Ancak ihraç kararı da FN’in Le Pen’den kurtulması için yeterli olacağa benzemiyor. Daha önce “onursal başkanlığını askıya alan” Yönetim Kurulu kararını mahkemeye götüren ve 3 kez davayı kazanan Le Pen’in avukatı Frédéric Joachim, disiplin kurulu aracılığıyla alınan ihraç kararını da mahkemeye götüreceğini açıkladı. Siyasi gezilerine devam edecek olan Jean Marie Le Pen, partinin 5-6 Eylül tarihlerindeki Yaz Üniversitesi toplantılarına da katılmayı planlıyor. Yaklaşan yerel seçimlerde kendi kızına karşı adaylığını koymayı da düşünerek ekibine “karşı liste hazırlaması” talimatı da veren 87 yaşındaki ‘yaşlı kurt’ politikacı, bayrağı kızına o kadar kolay teslim etmeyi düşünmüyor.

Partililer de “ihraç” diyor

Marine Le Pen ise karar öncesi parti içinde bir eğilim anketi yaparak partinin kurucusu, onursal başkanı ve fikir babası Jean Marie Le Pen’in ihracına tabanın tepkisini ölçtü. Eğilim yoklamasına katılanların yüzde 94’ü ihraç kararını onayladığını dile getirdi. Ancak parti üyelerinin yüzde 45’i ankete katılmadı. Dolayısıyla cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce yapılacak son seçimler olan bölge seçimlerinde, FN’in büyük bir sıçrama yapmasını planlayan Marine Le Pen, halen babasının partisinin oylarını bölmesi riski ile karşı karşıya. FN, bu seçimlerde 11 bölgeden 5’ini alarak cumhurbaşkanlığı yarışına iddialı girmeyi planlıyor.

Radikal sağ karara sevindi

Marine Le Pen’in başa gelmesiyle FN’den ayrılan radikal sağcıların kurduğu Fransa Partisi’nin lideri Carl Lang, “Umarız ihtiyar partiden atılır. Çünkü liste yapmak için isim bulmak kolay ama para bulmak zor. Ve Le Pen çok zengin. Kolaylıkla 500 bin Euro bir bölgeye, 500 bin Euro diğer bölgeye aktarabilir. Her durumda para umurunda değil, 87 yaşında artık” diye konuştu.

Faydalı mı, zararlı mı ?

Partililer sembol lider, baba Le Pen’in işleri bu noktaya getirmesinden son derece kaygılı. Ancak Le Pen’in açıkça hedef aldığı ve “atılması kararının arkasındaki isim” olarak tanımladığı Genel Başkan Yardımcısı Florian Philippot Express dergisine “Belki kısa vadede bu yaşananalar partiye kaybettirecek ama uzun vadede kazanan Front National olacak” diye konuştu. Philippot bu olayın sonunda parti üzerindeki ‘antisemit ve ırkçı’ yargılarının tümüyle ortadan kalkacağını ve partinin ‘eski ırkçılarla’ tümüyle köprüleri atacağına işaret ediyor.

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG