Erişilebilirlik

Amerika'da Asgari Ücret Protestoları


Fast Food Çalışanlarından Asgari Ücret Protestosu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:17 0:00
Amerika’da birçok kentte fast food sektörü çalışanları, aldıkları asgari ücretin çok düşük olduğu gerekçesiyle geçtiğimiz günlerde protesto gösterileri düzenledi. Washington’daki gösteri yüzünden kentin ana caddelerinden biri kapandı, trafik uzun süre aksadı. Gösteriler, sendikalar tarafından da destekleniyor. Ancak işverenler, asgari ücretin yükseltilmesinin daha az kişiye iş imkanı anlamına geleceği uyarısında bulunuyor.

Fast food sektörü çalışanları ve temizlik işçileri, Washington’daki Smithsonian Havacılık ve Uzay Müzesi önünde gösteri yaptı.

Müze binasının içinde ve yakınındaki fast food restoranlarında çalışanlar, ulusal asgari ücretten bir dolar fazla alsalar da, bunun geçinmeye yetmediğini söylüyorlar.

Melissa Roseboro, ”Torunlarım bir yere gitmek ya da birşey almak istediklerinde onlara hayır demek zorundayım,” diyor.

Maria Reyes, ”İki yakamı bir araya getiremiyorum,” diyor.

Sendikaların düzenlediği gösteri Washington’un ana caddelerinden Independence’a doğru kayınca, trafik aksadı.

Georgia eyaletinde de benzer gösteriler vardı.

New York’ta California’da ve diğer eyaletlerde de.

Jarett Lopez, ”Kısa süre önce evimi kaybettim. Saatte 8 dolar kazanarak geçinemiyorum,” şeklinde konuşuyor.

Ulusal Restoranlar Birliği’yse asgari ücret artışının yemek fiyatlarına yansıyacağını, işe alınan eleman sayısının azalacağını bildiriyor. Muhafazakar Cato Enstitüsü’nden Mark Calabria, düşük ücretli işlerin hayat boyu sürecek meslekler olmaması gerektiği görüşünde: ”Bu tür işlerde çalışanlar genellikle gençler ve 20’li yaşlarının başında olanlar. Perakende sektöründe, restoranlarda, vasıfsız işçi olarak çalışıyorlar.”

Ancak hükümet verileri, Calabria’nın bu görüşünü yansıtmıyor.

Başkan Obama, asgari ücretin 10 doların üzerine çıkmasını destekliyor. Buna ilişkin yönetmelik, Kongre’de beklemede.

Başkan Obama, ”Havaalanlarında, fast food ve perakende sektörlerinde çalışan, hastabakıcılık yapan çok sayıda Amerikalı, çok çalışmalarına rağmen yoksulluk seviyesinde yaşıyor,” diyor.

Başkan Obama, zenginlerle yoksullar arasındaki uçurumu gidermek istiyor. Ancak Cumhuriyetçiler ve iş sahipleri, asgari ücreti yükseltmenin hala kırılgan olan ekonomiye zarar vermekten başka bir işe yaramayacağını savunarak değişikliğe karşı çıkıyor.

2023 TÜRKİYE SEÇİMLERİ

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA
lütfen bekleyin
Embed

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG