Erişilebilirlik

FBI Biden'ın Rehoboth Beach'teki Evini Aradı


Başkan Joe Biden'ın kişisel avukatı Bob Bauer, Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) Biden'ın Delaware eyaletinin Rehoboth Beach kentindeki evinde gizli bilgilerin yanlış kullanılmasını içeren soruşturma kapsamında arama yaptığını açıkladı.

Biden'ın avukatı aramanın sona erdiğini ve gizli olarak işaretlenmiş herhangi bir belgenin bulunmadığını belirtti.

FBI Biden'ın Rehoboth Beach'teki Evini Aradı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:26 0:00


Son iki ayda Biden'a ait mekanlarda yapılan üçüncü arama 20 Ocak'ta Biden'ın Delaware eyaletinin Wilmington kentindeki evinde yapılan 13 saatlik aramanın ardından geldi. Yetkililer Wilmington'daki aramada gizli olarak damgalanmış belgelere ve Biden'ın el yazısıyla yazılmış bazı notlarına el koymuştu.

Başkan'ın avukatları başkana ait konutlarda bulunan gizli belgelerin "yanlışlıkla burada kaldığını" söylüyor.

Bir diğer soruşturma kapsamında özel yetkili savcı Jack Smith, eski Başkan Donald Trump'ın Florida'daki Mar-a-Lago konutunda bulunan yaklaşık 300 belgenin alıkonulmasını inceliyor.

Adalet Bakanlığı'nın Trump ve temsilcilerinin belgeleri hükümete iade etmek için aylarca direndiğini söylemesinin ardından geçen Ağustos ayında FBI yetkilileri belgelere el koymak için arama emri çıkarmıştı.

Adalet Bakanlığı bugün Biden'ın evine yapılan aramayla ilgili yorum yapmayı reddetti.

Biden başkan yardımcılığı görevinden ayrıldıktan sonra Pennsylvania Üniversitesi’nde fahri öğretim üyesi olduğu dönemde kendisine tahsis edilen ofis boşaltılırken avukatları tarafından ilk olarak 2 Kasım'da gizli belgeler bulunmuştu.

O zamandan beri Biden, Adalet Bakanlığı müfettişlerinin konutlarına girmesine, senatör ve başkan yardımcısı olduğu dönemdeki gizli belgelerin nasıl evinde ve ofisinde kaldığının anlaşılması sürecine gönüllü izin veriyor.

Biden'ın kişisel avukatı Bob Bauer, bugün yapılan aramayı doğrulayan açıklamada, Adalet Bakanlığı'nın yeni aramayı kamuoyuna önceden haber vermeden başlattığını söyledi ve "işbirliği yapmayı kabul ettik" dedi.

Açıklamada "Adalet Bakanlığı'nın yürüttüğü arama sürecini desteklemeye ve kolaylaştırmaya devam edeceğiz. Bugünkü aramanın sonunda daha çok bilgi sahibi olacağız" denildi.

Konuya yakın bir kaynak Associated Press (AP) haber ajansına yaptığı açıklamada Biden'ın avukatlarının Penn Biden Center'da gizli belgeler bulmasının ardından FBI'ın buradaki aramasını Kasım ayında yaptığını belirtti. Kaynak daha sonra FBI'ın Biden'ın Wilmington'daki konutunda kendi başlattığı aramada ise içlerinde gizli damgalı belgelerin bulunduğu altı dosyanın kayıtlara geçtiğini söyledi.

Biden'ın belgelerine dair soruşturmayı Baltimore'un eski üst düzey federal savcısı, özel yetkili savcı Robert Hur yürütüyor. Hur, aylardır FBI ve Adalet Bakanlığı tarafından yürütülen soruşturmayı bu hafta devralarak çalışmaya başlayacak.

Müfettişler şimdiden aralarında Penn Biden Center'a giden eşyaların paketlenmesini kontrol eden Biden'ın eski özel kalem müdürünün dahil olduğu kişilerle mülakatlar yürüttü. Adalet Bakanlığı'nın ne zaman Biden'ın kendisiyle mülakat yapmak isteyeceği ise henüz belli değil.

Biden'lar Rehoboth Beach'te sahilin yanında milli parka bakan evlerini 2017 Haziran ayında başkan yardımcılığını bıraktıktan aylar sonra satın almıştı.

Konu gelecek haftalarda ya da aylarda yeniden seçilmek için başkanlık kampanyasını ilan edecek olan Biden için siyasi bir sorun teşkil ediyor. Bu durum eski Başkan Trump'ın evinde de gizli belgeler bulunmuş olmasını Trump'a karşı kullanma fırsatını Biden'ın ve Demokratlar'ın elinden almış oldu.

Öte yandan Ulusal Arşiv Dairesi'nin tüm eski ABD başkanlarından ve başkan yardımcılarından kişisel kayıtlarında gizli belgeler olup olmadığına bakmalarını istediği belirtildi.

Bilerek ya da gönüllü olarak gizli belgelerin taşınması ya da bunlara el konulması yasalara aykırı. Şimdiye kadar hiçbir mevcut ya da eski başkan ya da başkan yardımcısı hakkında bu konuda suçlama yapılmadı.

STÜDYO VOA

ABD Ortadoğu’da yeni bir savaşı önlemeye çalışıyor – 19 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG