Erişilebilirlik

Belge Sızdırmakla Suçlanan Şüpheli Nasıl Tespit Edildi?


WASHINGTON - ABD’de hassas ve gizli askeri istihbarat belgelerini sızdırmakla suçlanan 21 yaşındaki şüpheli Jack Teixeira bugün ilk kez yargıç karşısına çıktı. Şüpheli ulusal savunma bilgilerini yasa dışı olarak almak ve iletmenin yanı sıra; gizli bilgi ve savunma materyallerini yasa dışı şekilde çıkarmakla suçlanıyor.

Dün FBI tarafından Massachusetts eyaletinde yakalanan, Hava Kuvvetleri Ulusal Muhafızı Jack Teixeira, Casusluk Yasası kapsamında yöneltilen suçlamalarla, Boston kentindeki federal mahkemede yargıç karşısına çıktı.

Mahkemede, Boston federal ulusal güvenlik savcısı Nadine Pellegrini, şüpheli Teixeira’nın gözaltına alınması talebinde bulundu. Jack Teixeira, önümüzdeki hafta Çarşamba günü yapılacak olan bir sonraki duruşmaya kadar gözaltında kalmaya devam edecek.

Belge Sızdırmakla Suçlanan Şüpheli Nasıl Tespit Edildi?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:41 0:00

Mahkeme salonuna üzerinde haki renkli cezaevi tulumuyla gelen Jack Teixeira yargıç karşısına çıktığında yalnızca iki kez konuştu.

Sessiz kalma hakkı olduğunu anlayıp anlamadığı sorulduğunda “Evet” yanıtını verdi ve mali sebeplerle hükümetin görevlendireceği federal bir görevli tarafından temsil edilmek üzere yazılı beyan formunu doldurduğunu doğruladı.

Şüpheli neyle suçlanıyor?

Mahkeme belgelerine göre Jack Teixeira, ulusal savunma bilgilerini yasa dışı olarak almak ve iletmenin yanı sıra; gizli bilgi ve savunma materyallerini yasa dışı şekilde çıkarmakla suçlanıyor. Bu iki suçun her biri 10 yıla kadar hapisle cezalandırılabiliyor.

“En üst düzey güvenlik iznine sahipti”

Mahkeme belgelerinde, Teixeira’nın 2021 yılından bu yana en üst seviyedeki güvenlik iznine sahip olduğu ve şüphelinin 2022 Mayıs ayından bu yana, Massachusetts’teki Otis Hava Ulusal Muhafız Üssü’nde görev yaptığı belirtiliyor.

Suç duyurusunda Teixeira'nın belgelerle ilgili bilgileri 2022 Aralık ayında paylaşmaya başladığı; belgelerin fotoğraflarını da Ocak ayında paylaşmaya başladığı iddia ediliyor.

21 yaşındaki Hava Ulusal Muhafızı Teixeira'nın çeşitli kaynaklardan istihbarat alan ve üst düzey askeri yetkililer için bu bilgileri bir araya getiren misyonda çalıştığı ancak Teixeira'nın işinin bu gizli bilgilerin bulunduğu iletişim ağı üzerinde çalışmak olduğu belirtiliyor.

Başkan Biden'dan açıklama

ABD Başkanı Joe Biden bugün yaptığı yazılı açıklamada federal dairelere güvenlik önlemlerini artırma çağrısında bulundu.

Başkan Biden, "Bu belgelerin doğruluğunu tespit etme çalışmalarımızı sürdürürken, orduya ve istibarat camiasına hassas bilginin güven altına alınması ve dağıtımının kısıtlanmasına yönelik adım atmaları talimatını verdim. Ulusal güvenlik ekibimiz ortaklarımız ve müttefiklerimizle yakın eş güdüm içinde" ifadelerini kullandı.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin şüphelinin gözaltına alınmasının ardından yaptığı açıklamada benzer bir olayın yaşanmaması için, Pentagon'da istihbarat erişiminin ve denetim prosedürlerinin gözden geçirilmesi talimatını verdiğini söyledi.

Sızıntı Kongre'nin de gündeminde

Belge sızıntısı ABD Kongresi'nin de gündeminde. Cumhuriyetçiler'in çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, gizli belgelerin sızdırılması olayını soruşturacaklarını söyledi.

Kevin McCarthy, Biden yönetiminin gizli belgeyi koruma altına alma konusunda başarısız olduğunu savundu, Kongre'nin komisyonlar aracılığıyla "sorulara cevap bulacağını" söyledi.

Wikileaks belgeleri zanlısı 35 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı

2010 yılında Wikileaks belgelerine ilişkin görülen davada, belgelerin sızdırılmasından sorumlu tutulan Amerikan askeri Chelsea Manning, 35 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Dönemin ABD Başkanı Barack Obama daha sonra Chelsea Manning’in cezasını hafifletmişti.

Son belge sızıntısı, Wikileaks’ten bu yana gizli ve hassas belgelerde yaşanan en büyük sızıntı olarak değerlendiriliyor.

FBI şüpheliyi nasıl tespit etti?

Sızıntının kaynağı resmi olarak açıklanmamış; ancak araştırmacı gazetecilik platformu Bellingcat hassas belgelerin Discord adlı mesajlaşma uygulamasında, silah tutkunlarının biraraya geldiği bir sohbet odasında paylaşıldığını ortaya çıkarmıştı.

Adalet Bakanlığı’nın yürüttüğü soruşturma hala devam ettiği için resmi olarak ayrıntılı bir bilgi verilmedi; ancak yetkililer Teixeira’nın, Discord platformundaki sohbet odası grubunun lideri olduğu üzerinde duruyor.

Associated Press’in mahkeme belgelerine dayandırdığı haberine göre FBI, şüpheliyi sosyal medya platformu Discord’un fatura kayıtları ve bir başka kullanıcıyla yapılan görüşme sayesinde tespit etti.

FBI belgelerinde şüpheli Teixeira’nın, elindeki gizli belgeleri yazarak kopyalarını oluşturmak yerine iş yerinde durumun anlaşılabileceği endişesiyle, bir süre sonra belgeleri eve götürüp fotoğraflamaya başladığı belirtiliyor.

AP’ye konuşan Discord kullanıcılarıysa, O.G. kısaltma adıyla platformda bilinen şüphelinin, kendisinin ciddiye alınmadığı gerekçesiyle belgelerin fotoğraflarını paylaşmaya başladığını iddia etmişti.

Sosyal medya platformu Discord, soruşturma kapsamında FBI yetkilileriyle işbirliği yaptığını söylemekle yetinmiş, başka ayrıntı vermemişti.

STÜDYO VOA

Üç ülke Filistin’i resmen tanıdı - 28 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG