Erişilebilirlik

FED’in gelecek toplantısında faiz arttırmayacağı beklentileri yükseldi


FILE - The U.S. Federal Reserve building in Washington, D.C. is seen in this undated photo.

Ekonomide verilerin güçlü gelmeye devam etmesi üzerine, ABD Merkez Bankası FED’in önümüzdeki hafta yapacağı toplantıda faiz oranlarını değiştirmeyeceğine dair beklentiler arttı. Bu durum borsalarda da olumlu bir havanın esmesine neden oldu.

ABD’de FED’in önümüzdeki haftaki toplantısında faiz artışı yapmadan geçeceğine dair beklenti, Dow Jones, S&P 500 ve NASDAQ endekslerinin yükselişini beraberinde getirdi.

ABD Doları da diğer para birimlerine karşı değer kazancını sürdürdü ve 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin getirileri de arttı.

Gelinen noktada açıklanan ekonomik veriler, yüksek seyreden petrol fiyatlarının tüketici fiyatlarındaki artışın ana sorumlusu olduğunu ortaya koydu. Bu da petrol ve gıda dışı enflasyonu gösteren çekirdek enflasyonun kontrol altına alınabildiği algısını güçlendirdi.

Ekonomi uzmanları da çekirdek enflasyondaki gerilemeye dikkat çekerek önümüzdeki dönemde enflasyonun kontrol altına alınmasına yönelik beklentilerin arttığına işaret ediyor.

Avrupa Merkez Bankası da enflasyonla mücadele kapsamında faiz artışına gitti ancak bunun son artış olacağı sinyalini verdi. Piyasa uzmanları tarafından bu durum genel olarak ABD açısından da artık faiz artışlarının sonuna gelinmiş olabileceği algısını güçlendirdiği yorumları yapılıyor.

Piyasa uzmanları arasında FED’in kararlarına dair beklentileri gözlemleyen FEDWatch’a göre, FED’in önümüzdeki hafta faizleri arttırmama olasılığı yüzde 97, bir sonraki toplantıda da benzer şekilde faizleri sabit tutma olasılığı yüzde 66,7 olarak gösteriliyor.

Enflasyon verisinin açıklanmasından bu yana ABD’de borsalarda da yükselişler göze çarpıyor. Bu da piyasaların FED’in faiz artışını pas geçeceği beklentilerinin güçlendiğine işaret ediyor.

Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artışlarının sonuna gelindiğine dair verdiği mesaj Avrupa borsalarında da benzer şekilde hisse değerlerinin yükselmesine neden oldu.

Forum

STÜDYO VOA

Eski Başkan Trump dolandırıcılık suçlamasıyla hakim karşısında – 2 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:04 0:00
XS
SM
MD
LG