Erişilebilirlik

FED Kararı Türkiye’yi Nasıl Etkiler?


FED Kararı Türkiye’yi Nasıl Etkiler?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:22 0:00

Amerika Merkez Bankası, uzun süredir işaretini verdiği adımı attı ve bu hafta faizleri 25 baz puan yükseltti. Piyasaların itidalle karşıladığı bu değişiklik bir ölçüde Amerikan ekonomisinin güçlenmesinin kanıtı olarak değerlendiriliyor. IHS Global Insight şirketi ekonomistlerinden Özlem Yaylacı, ekonomideki olumlu gidişat dikkate alındığında, uzun süredir beklenen bu kararı almasının FED’in güvenilirliğini artırdığına dikkat çekiyor. Uzman, kararla birlikte borçlanma maliyetlerinin artabileceğini bunun da bir süre sonra özellikle konut sektörüne olumsuz yansıyabileceğini kaydediyor.

FED’in faiz kararının Amerikan ekonomisinden çok gelişmekte olan ülkeleri; özellikle de aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ve kırılgan beşli olarak adlandırılan ülkeleri etkilemesi bekleniyor. Yaylacı da bu öngörüye katılıyor ve artan faizlerle birlikte portföy yatırımlarının Amerika’ya dönmeye başlayabileceğini, bu durumda da cari açıklarını dış finansmanla kapatan Türkiye gibi ülkelerin yeni yatırımları çekmede zorlanacağını söylüyor.

Yaylacı, Türkiye gibi ülkelerin bu durumu dengelemek için kendi faiz oranlarını yükseltebileceğini ancak bunun kısa vadede bir soluklanma sağlasa da uzun vadede büyümeyi yavaşlatabileceğini kaydediyor. Ekonomist Özlem Yaylacı, IHS Global Insight’ın, olası bir FED faiz artışı senaryosunu dikkate alarak hazırladığı rapora dayanarak Türkiye’de doların 3,5 Lira’ya kadar yükselebileceğine de dikkat çekiyor.

  • 16x9 Image

    Melek Çağlar

    Melek, meslek yaşamına yazılı basında başladı. Haftalık Barometre gazetesinde muhabir ve Management-Marketing sayfa editörü olarak çalıştıktan sonra 1990’lı yılların başında aynı gazetenin Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Meslek yaşamına kısa bir ara verip İngiliz Kraliyet bursuyla City University London’da gazetecilik eğitimi aldı. 1994 yılında Amerika’ya yerleşmeden önce Hürriyet gazetesinde çalıştı. Meslek yaşamına halen Internet, radyo ve televizyon yayıncılığı yapan Amerika’nın Sesi’nde devam ediyor. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Melek, yüksek lisans derecesini 2002 yılında tamamladığı George Washington Üniversitesi MBA programından aldı.

STÜDYO VOA

Biden’a “adaylıktan çekil” baskısı – 18 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG