Erişilebilirlik

'FED'in Varlık Alımlarını Azaltma Kararı Olumlu'


'FED'in Varlık Alımlarını Azaltma Kararı Olumlu'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:34 0:00
Amerika Merkez Bankası, istihdam piyasasının beklenenin altındaki performansına rağmen, ekonominin güçlendiği gerekçesiyle varlık alımlarında ikinci kez azaltmaya gitti. Kararla birlikte, Ocak ayında 75 milyar dolarlık alım yapan FED, Şubat ayında bu rakamı 65 milyar dolara çekecek. Parasal genişleme olarak adlandırılan program para bolluğu yaratarak kredi maliyetlerini aşağıda tutup ekonomiyi canlandırmayı hedefliyor.

FED politikası, konut sektörünü canlandırdığı ve hisse senedi fiyatlarını yükselttiği için ekonomistlerden destek gördü. Ancak, FED, artık ekonominin kendi ayakları üzerinde durabileceği gerekçesiyle varlık alımlarını azaltıyor.

Karar zaten bekleniyordu, bu yüzden borsa endekslerindeki yüzde 1’lik düşüş de sürpriz olmadı.

Skype’dan konuşan yatırım uzmanı David Santschi kararı şöyle değerlendirdi: “Piyasalar kararı iyi karşılamadı. Bunun nedeni diğer ülkelerdeki gelişmeler.”

Santschi, yatırımcıların, Amerika ve diğer gelişmiş ülkelerdeki düşük risk ve yüksek getiri beklentisiyle Türkiye gibi ülkelerden çekilmesine atıfta bulunuyor: “Sadece FED değil bir sürü Merkez Bankası, politikalarıyla para bolluğu yarattı. Bankalar istedikleri kadar bolluk yaratabilirler ama paranın nereye gideceğini kontrol edemezler.”

Dünya Bankası bunu bir dengeleme unsuru olarak görüyor.

Ekonomist Andrew Burns, dünyanın en büyük ekonomisindeki iyileşmenin diğer ülkelere de yarayacağı görüşünde: “Amerika’da büyümenin güçlendiğini görüyoruz, bu yükselmekte olan ülkeler için iyi bir gelişme. Ama aynı zamanda parasal sıkılaştırmaya da tanık olacağız. Bunlar zaten birbirinden bağımsız değil. Dolayısıyla Amerika’daki büyüme arkadan esen rüzgarsa, sıkı para politikaları da önden gelen rüzgardır, denilebilir.”

FED’in bu haftaki toplantısı Ben Bernanke’nin başkanlığındaki son toplantıydı. Bernanke’nin yerini yarından itibaren yardımcısı Janet Yellen alıyor. Yellen Amerika Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı oluyor.
XS
SM
MD
LG