Erişilebilirlik

Fidan ve Blinken Suriye'de Türk SİHA'sının düşürülmesini konuştu: ABD'den 'koordinasyon' mesajı


Dışişleri Bakanı Hakan Fidan bugün ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.
Dışişleri Bakanı Hakan Fidan bugün ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Suriye'nin kuzeyinde ABD tarafından silahlı insansız hava aracının düşürülmesinin ardından Dışişleri Bakanı Hakan Fidan bugün ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Ankara'dan yapılan açıklamada, görüşmede Fidan’ın, ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde YPG’yle beraber çalışmaktan vazgeçmesi gerektiği mesajını verdiği belirtildi.

Açıklamada, "Görüşmede Bakan Fidan, bir müttefik olarak ABD'nin Suriye'nin kuzeyindeki terör örgütü YPG'yle beraber çalışmaktan vazgeçmesi gerektiğini kuvvetli ifadelerle muhatabı Blinken'ın dikkatine getirmiş, Türkiye’nin Irak ve Suriye’deki terörle mücadele operasyonlarının kararlı bir şekilde devam edeceğini kaydetmiştir" denildi.

"Görüşmede, Türkiye’nin bölgede devam etmekte olan operasyonları çerçevesinde, Irak ve Suriye’de bulunan Amerikan güçleriyle aramızdaki çatışmasızlık mekanizması da gündeme gelmiş, bir Sihamızın düşürülmesi bağlamında sözkonusu mekanizmanın terörle mücadelemize engel teşkil etmeyecek şekilde etkin çalıştırılması konusunda mutabakata varılmıştır" diye devam eden açıklamada, "Görüşmede ayrıca, NATO genişlemesi konusu da ele alınmıştır" ifadesine yer verildi.

ABD'den koordinasyon mesajı

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da iki bakanın ABD ve Türkiye'nin terör tehditlerini bertaraf etme konusunda ortak bir hedefi paylaştığının altını çizdiği kaydedildi.

Açıklamada, "Suriye, Irak'ta ya da başka nerede olursa olsun tehditler, ABD, Türkiye ve müttefiklerimizin güvenliğine zarar vermektedir. Bakan (Blinken), faaliyetlerimizin koordine edilmesi ve çatışmaların azaltılması ihtiyacının altını çizdi" denildi.

Dışişleri Bakanı Fidan'ın YPG ile ilgili ilettiği mesaj ya da başka bir ayrıntı, ABD'nin açıklamasında yer almadı.

“Çatışmasızlık mekanizmasının daha etkin işletilmesi yönünde gerekli tedbirler alınmaktadır"

Türk Dışişleri Bakanlığı gün içinde de ABD tarafından Suriye'nin kuzeyinde düşürülen silahlı insansız hava aracıyla ilgili açıklama yapmıştı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Ankara’da İçişleri Bakanlığı önünde 1 Ekim’de yaşanan terör saldırı sonrasında, "meşru müdafaa hakkı doğrultusunda Irak ve Suriye’de PKK/YPG terör hedeflerine yönelik olarak Silahlı Kuvvetler ve İstihbarat Teşkilatı tarafından kapsamlı operasyonlar başlatıldığı” belirtildi.

Bu çerçevede, dün Suriye’nin kuzeyindeki Tel Rıfat, Cizire ve Derik bölgeleri başta olmak üzere bölücü terör örgütüne ait çok sayıda hedefin imha edildiği kaydedilerek, şöyle denildi:

“Operasyon esnasında üçüncü taraflarla işletilen çatışmasızlık mekanizmasındaki farklı teknik değerlendirmeler nedeniyle bir SİHA kaybedilmiştir. İlgili taraflarla çatışmasızlık mekanizmasının daha etkin işletilmesi yönünde gerekli tedbirler alınmaktadır.

Söz konusu hadise, devam etmekte olan operasyonun icrasını ve tespit edilen hedeflerin vurulmasını hiçbir şekilde etkilememiştir.

Irak’ta yapıldığı gibi, terör örgütünün Suriye’de geliştirdiği tüm yetenek ve gelir kaynakları sistemli bir şekilde yok edilmeye devam edilecektir.”

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) dün, Suriye’nin kuzeyinde Amerikan askerleri yakınında faaliyet gösteren Türkiye’ye ait silahlı insansız hava aracını düşürdüğünü açıklamıştı.

Pentagon sözcüsü Pat Ryder, ABD askerlerinin 500 metre yakınına gelen insansız hava aracının tehdit olarak değerlendirildiğini ve F-16 tarafından vurulduğunu söylemişti.

Dün olayın ardından Türk ve Amerikalı Savunma Bakanları ile Genelkurmay Başkanları telefon görüşmeleri yapmıştı.

Forum

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG