Erişilebilirlik

Filipinler ABD’den COVID aşısı karşıtı propaganda operasyonu hakkında açıklama bekliyor


2 Mart 2021 - Filipinler'in başkenti Manila'daki Sta. Ana Hastanesi'nde sağlık personeli, aşı yapıyor.
2 Mart 2021 - Filipinler'in başkenti Manila'daki Sta. Ana Hastanesi'nde sağlık personeli, aşı yapıyor.

Filipinler Dışişleri Bakan Yardımcısı Jose Victor Chan-Gonzaga, Salı günü yaptığı açıklamada, Filipinler'in COVID pandemisinin zirvesinde Filipinliler arasında Çin aşıları hakkında şüphe uyandırmayı amaçlayan gizli bir ABD propaganda operasyonu hakkında ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) hala açıklama beklediğini söyledi.

Reuters'in yaptığı bir araştırma ve 14 Haziran'da yayınladığı özel haber, Pentagon'un 2020 ve 2021 yıllarında Sinovac aşısını ve Çin'den gelen diğer pandemi yardımlarını gelişmekte olan ülkelerde kötülemek için nasıl gizli bir etki kampanyası yürüttüğünün ayrıntılarını gözler önüne sermişti.

Reuters’ın haberine göre bu girişim, Washington'un o dönemde Çin'in Güneydoğu Asya dahil dünya çapında artan jeopolitik hakimiyetine karşı koymayı amaçlıyordu. Filipinler’de yürütülen Çin aşısı karşıtı propaganda kampanyası eski Başkan Donald Trump döneminde başlamış ve Başkan Joseph Biden göreve geldikten aylar sonra sona ermişti.

"Henüz herhangi bir teyit, inkar ya da başka bir konuda resmi bir yanıt almadık. Bunu bekliyoruz. İzlemeye ve bilgi istemeye devam ediyoruz" diyen Filipinler Dışişleri Bakan Yardımcısı Chan-Gonzaga, ABD'nin yürüttüğü kampanyayı soruşturan Senato Dış İlişkiler Komisyonu'na da bilgi verdi.

Reuters’ın haberi yayınlanır yayınlanmaz Filipinler Dışişleri Bakan Yardımcısı Chan-Gonzaga, bakanlığın "ülkenin düzenli istişare mekanizması" aracılığıyla Manila'daki ABD Büyükelçiliği’yle temasa geçtiğini ancak ABD Savunma Bakanlığı'na yönlendirildiğini söyledi.

Salı günü konuya ilişkin yorum almak üzere ABD Büyükelçiliği ile temasa geçen Reuters da ABD Savunma Bakanlığı'na yönlendirdi.

Reuters'in 14 Haziran tarihli haberinde atıfta bulunduğu üst düzey bir ABD Savunma Bakanlığı yetkilisi, ABD ordusunun Çin'in gelişmekte olan ülkelerde kullanılan aşısını kötülemek için gizli propaganda yaptığını kabul etti, ancak ayrıntı vermeyi reddetti.

Filipinler Senatosu’ndaki Dış İlişkiler Komitesi’nin başkanlığını yürüten Senatör Imee Marcos, ABD'nin askeri kampanyasını "şeytani, kötü, tehlikeli ve etik dışı" olarak nitelendirdi.

Filipinler Cumhurbaşkanı Ferdinand Marcos Jr'ın kız kardeşi olan Imee Marcos, COVID nedeniyle hastalanan ve ölen Filipinliler’in sayısının "şoke edici" olduğunu söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre bugüne kadar yaklaşık 67 bin Filipinli COVID nedeniyle hayatını kaybederken, enfeksiyon vakası sayısı 4,1 milyonu aştı. Filipinler Güneydoğu Asya'da pandemiden en çok etkilenen ülkelerden biriydi.

Sağlık Müsteşarı Rosario Vergeire Salı günü Senato komisyonu oturumunda yaptığı açıklamada, sağlık yetkililerinin aşılarla ilgili dezenformasyonun yayılmasından endişe duyduklarını ancak bunun "rastgele" olduğunu ve organize olmadığını düşündüklerini söyledi.

Forum

STÜDYO VOA

Döner Almanlar'ın mı, Türkler'in mi markası? 12 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG