Erişilebilirlik

Filistin'den UCM'ye Adaylık Başvurusu


Filistin'in BM Daimi Gözlemcisi Riyad Mansur
Filistin'in BM Daimi Gözlemcisi Riyad Mansur

Filistinliler Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) katılım belgelerini Birleşmiş Milletler’e sundu. Başvuru onaylanırsa Filistin, İsrail'i savaş suçu işlediği gerekçesiyle şikayet edebilecek

Kurumun üyelik girişi yapması durumunda Filistin, "İsrail'in Gazze ve Batı Şeria'da savaş suçu işlediği" iddiasıyla UCM’ye başvurabilecek.

BM Filistin temsilcisi Riyad Mansur, Cuma günü BM Hukuki İşler Bürosu Yardımcı Sekreteri Stephen Mathias’a başvuru dosyasını teslim etti.

Mansur, başvurunun Filistin halkına karşı işlenen suçlar için adalet sağlama yolunda çok önemli bir adım olduğunu söyledi. Mansur aynı zamanda Filistinliler’in, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nden, geçen sene yaşanan İsrail- Gazze çatışmaları sırasında işlenen suçlarla ilgili de geriye dönük işlem talep ettiğini belirtti.

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, BM Güvenlik Konseyi’nin hafta içinde, 3 sene içinde bir Filistin devletinin kurulmasını öngören BM kararını reddetmesi üzerine, mahkemeye gönderilecek başvuru evraklarını imzaladı.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Filistinlilerin UCM başvurusuna gerekli karşılığın verileceğini belirtti. Netanyahu, Filistin yönetiminin bir devlet niteliği taşımadığı için UCM’nin başvuruyu reddetmesini beklediklerini de ekledi.

UCM, BM Genel Konseyi’nin Filistin’i gözlemci devlet olarak kabul etmesini tanımıştı. Başvuru belgelerinin sunulması, Filistinliler’in mahkemeye üye olması yolunda atılacak son resmi adımı oluşturuyor. Sürecin en az 60 gün sürmesi bekleniyor.

Amerika, Filistinliler’in bu kararından ciddi endişe duyduklarını açıkladı. Bir yetkili, başvurunun zarar getireceğini ve bağımsız Filistin devletinin kurulması yolunda hiçbir yarar sağlamayacağını söyledi.

UCM üyesi olarak Filistinliler, aynı zamanda başkalarının kendi aleyhlerine açabileceği savaş suçları davalarının muhatabı da olabilirler.

STÜDYO VOA

Gizli Servis hedefte – 15 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:29 0:00
XS
SM
MD
LG