Erişilebilirlik

Filistinli bir gencin öldürülmesiyle ilgili iki İsrailli gözaltına alındı


Bir Filistinli gencin öldürülmesinin ardından iki İsrailli gözaltına alındı. (Arşiv foto)
Bir Filistinli gencin öldürülmesinin ardından iki İsrailli gözaltına alındı. (Arşiv foto)

İsrail polisi, işgal altındaki Batı Şeria'da, İsrailli siviller tarafından yerel bir köye düzenlenen saldırıda, Filistinli bir gencin vurularak öldürülmesinin ardından Cumartesi günü iki İsraillinin tutuklandığını açıkladı.

Filistin Burka köyü sakinleri, İsrailli bir grubun Cuma gecesi köylerine gelerek sağa sola taşlar attıklarını ve bazı araçları ateşe verdiklerini anlattı.

Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada da olayda 19 yaşında bir gencin öldüğü belirtildi.

İsrail ordusundan yapılan açıklamadaysa İsrailli bir grubun koyunlarını otlatmak üzere köye yaklaştıklarını bu esnada Filistinli köylülerin koyunları uzaklaştırmak amacıyla gelmeleri üzerine tarafların önce birbirlerine taş attıkları daha sonra Filistinlilerin İsrailli gruba hava fişek fırlatıkları belirtildi.

Açıklamada ayrıca “Çatışma sırasında İsrailli siviller Filistinlilere ateş etti. Çatışma sonucu bir Filistinli öldü, dört kişi yaralandı ve Filistinlilere ait bir araç yandı” ifadelerine yer verildi.

Olay üzerine ABD yönetimi de Yahudi yerleşimcilerin Batı Şeria'daki Filistin köylerine yönelik artan saldırılarından duyduğu endişeyi dile getirdi.

Tel Aviv'de silahlı saldırı

İsrail polisi, Cumartesi günü Tel Aviv'in merkezinde meydana gelen silahlı bir saldırının ardından bir güvenlik görevlisi hayatını kaybederken en az bir kişinin yaralandığını ve bu kişinin durumunun ağır olduğunu açıkladı.

Tel Aviv Belediye Başkanı Ron Huldai yaptığı açıklamada, şüpheli saldırganın olay yerindeki bir devriye memuru tarafından vurularak öldürüldüğünü söyledi.

İsrail Polisi Genel Müfettişi, saldırganın işgal altındaki Batı Şeria'da bulunan Filistin kasabası Cenin'den geldiği tahmin edilen bir Filistinli olduğunu söyledi.

Forum

STÜDYO VOA

Eylem Tok ve oğlu Boston’da gözaltına alındı – 14 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG