Erişilebilirlik

Filistinli sağlık yetkililerine göre İsrail Refah’ta yerlerinden edilenlerin kaldığı kampı vurdu: En az 35 ölü


Refah'taki Tel el-Sultan bölgesindeki bir sağlık kliniğinde Filistinli bir kadın İsrail'in bombardımanı sonucu yaşamını yitiren bir bebeğin kefenli cesedini taşıyor
Refah'taki Tel el-Sultan bölgesindeki bir sağlık kliniğinde Filistinli bir kadın İsrail'in bombardımanı sonucu yaşamını yitiren bir bebeğin kefenli cesedini taşıyor

Filistinli sağlık yetkilileri, İsrail’in Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah’ta düzenlediği hava saldırısında yerlerinden olan kişilerin barındığı bir kampın vurulduğunu, en az 35 kişinin hayatını kaybettiğini, onlarca yaralı olduğunu bildirdi.

İsrail ordusu, hava kuvvetlerinin Refah'ta bir Hamas yerleşkesini vurduğunu ve saldırının burada mühimmat bulunduğu istihbaratı temelinde gerçekleştirildiğini açıkladı. İsrail, saldırıda Hamas'ın Batı Şeria'daki genelkurmay başkanının ve başka üst düzey yetkilinin de öldürüldüğünü kaydetti.

Ordu açıklamasında , "Saldırı ve çıkan yangın sonucunda bölgedeki bazı sivillerin zarar gördüğünü belirten haberlerin farkındayız. Olay inceleme altındadır" denildi.

Hamas yönetimindeki Gazze'de sağlık bakanlığı sözcüsü Eşref El-Kidra ise saldırıda 35 kişinin öldüğünü, çoğu kadın ve çocuk onlarca kişinin de yaralandığını söyledi.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi, Refah'taki sahra hastanesinin yaralı akınına uğradığını ve diğer hastanelerin de çok sayıda hasta kabul ettiğini söyledi.

Hamas'ın üst düzey yetkililerinden Sami Ebu Zuhri Refah'taki saldırıyı bir "katliam" olarak nitelendirdi ve İsrail'e silah ve para yardımı yapan ABD'yi sorumlu tuttu.

Refah'taki Kuveyt hastanesine gelen sakinlerden biri "Hava saldırıları çadırları yaktı, çadırlar eriyor ve insanların bedenleri de eriyor" dedi.

Saldırı, Refah'ın batısındaki Tel El Sultan mahallesinde, İsrail güçlerinin iki hafta önce kara harekâtına başladığı kentin doğu bölgelerinden kaçan binlerce kişinin sığındığı yerde gerçekleşti.

Filistin Kızılay Derneği'nden bir sözcü ölü sayısının artabileceğini söyledi.

Hava saldırısı, Uluslararası Adalet Divanı’nın İsrail’den Refah’taki askeri operasyonunu sona erdirmesini istemesinden iki gün sonra oldu.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın ofisinden yapılan açıklamada, Gallant’ın Pazar günü Refah’ta olduğu ve bölgedeki “derinleşen operasyonlar” hakkında bilgilendirildiği kaydedildi.

İsrail’in hava saldırısı, Hamas’ın Tel Aviv’e “büyük bir füze” saldırısı düzenlediğini açıklamasından birkaç saat sonra geldi. Kentte aylar sonra ilk kez sirenler çalarken, saldırıyı Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları üstlenmişti.

İsrail ve Hamas arasındaki 8’inci ayına giren savaşta, Gazze Sağlık Bakanlığı’na göre 36 bine yakın Filistinli öldü. Bakanlık verileri açıklarken sivillerle savaşçılar arasında bir ayrım yapmıyor. Gazze’deki 2,3 milyonluk nüfusun yüzde 80 civarı evlerini terkederken, bölgede ciddi boyutta bir açlık krizi yaşanıyor.

Savaş, Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail sınırını geçerek düzenlediği saldırının ardından başlamıştı. Bu saldırıda 1200 civarında kişinin öldürülmüş ve 250 civarında kişi de rehin alınarak Gazze Şeridi’ne götürülmüştü. Hamas halen 100 civarında kişiyi rehin tutuyor.

Forum

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG