Erişilebilirlik

“Finlandiya ve İsveç’in Üyeliği Askeri Gerilimi Arttırır”


Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov
Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliklerinin “hata olacağını” söyleyerek, “Bu durumun askeri gerilimi arttıracağını ve bölgede öngörülebilirliği azaltacağını” iddia etti.

Rus RIA haber ajansı, Ryabkov’un “Ne Brüksel, ne Washington ne de başka bir NATO başkenti bizim buna katlanacağımız yanılgısına düşsün” dedi.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin NATO’nun doğuya doğru genişlemesinin “Ukrayna’nın işgalinin gerekçesi olacağını” defalarca söylemiş, bu durumun ülkesi için tehdit teşkil ettiğini ifade etmişti.

Helsinki ve Stockholm’ün NATO üyeliğinin hata olacağını savunan Ryabkov, “Askeri gerilim yükselecek, bu bölgedeki öngörülebilirlik azalacaktır. Bu gelişen durumda ne yapılması gerektiğine dair hayali bir hüküm için sağduyunun feda edilmesi utanç vericidir” diye konuştu.

Rusya, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılımı durumunda “askeri-teknik bir tepki vereceğini” bildirmişti.

Putin’in yardımcılarından biri, geçen ay, Kaliningrad’a nükleer silahlar ile hipersonik füzelerin konuşlandırılabileceğini ifade etmişti.

Finlandiya’nın NATO üyeliğine başvuracağını açıklamasının ardından Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, geçen hafta yaptığı açıklamada, bunun Rusya için "kesinlikle" bir tehdit olacağını söylemişti.

Peskov, gazetecilere verdiği demeçte, "NATO genişlemesi ve İttifak'ın sınırlarımıza yaklaşması dünyayı ve kıtamızı daha istikrarlı ve güvenli hale getirmez" demişti.

Rusya'nın Finlandiya'nın NATO'ya katılması gibi bir durumda vereceği yanıtın nasıl bir şekle sahip olacağı sorusunu da yanıtlayan Peskov, "Her şey NATO'nun genişleme sürecinin nasıl ilerleyeceğine, hangi askeri altyapının sınırlarımıza ne kadar yaklaşacağına bağlı olacak" şeklinde konuşmuştu.

STÜDYO VOA

Dışişleri Bakanı Fidan Washington’da – 8 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG